image

Σκοπός της παρούσας προσπάθειας είναι η κατάθεση εναλλακτικής άποψης, προβληματισμού και πρακτικής για τη διδασκαλία του μαθήματος «Τεχνολογία», στην Α΄ και Β΄ τάξη του Γυμνασίου. Στη διάθεση του μαθητή είναι κάθε υλικό, μέσο κλπ, που υπάρχει στο περιβάλλον του και τα αξιοποιεί στην Α΄ τάξη με τη μέθοδο της Ατομικής Εργασίας, «μαθαίνει, πώς να μαθαίνει», ενώ στη Β΄, με τη μέθοδο της Ομαδικής Εργασίας, «σύμφωνα με τους κανόνες της ομάδας».Η παρουσία του Καθηγητή είναι διακριτική.

Η χρήση απλών Τεχνολογικών χώρων, σε συνδυασμό με τις επιλογές των μαθητών αποδίδουν εξίσου απλά αποτελέσματα . Όμως το πιο σημαντικό, είναι να επιτευχθεί η εμπλοκή τους σε δραστηριότητες αναζήτησης, εντοπισμού, αλλά και ανάδειξης συγκεκριμένων -κατανοητών πρώτα απ' τους ίδιους- στοιχείων, μέχρι την οργάνωσή τους σε γραπτό και κατασκευαστικό μέρος.

(Λέξεις κλειδιά: Τεχνολογία, Διαθεματικό, Παραγωγική Μονάδα, Ατομικά, Ομαδικά.)

Project

Valid XHTML 1.1 Valid CSS!