«Τα φυτά μας…». Διδακτικό σενάριο

Ο σύγχρονος τρόπος ζωής και η πληθώρα των πληροφοριών που μας κατακλύζουν μέσω της τηλεόρασης, του διαδικτύου και του τύπου συνεχώς προβάλλει και προωθεί το «δυτικό» τρόπο ζωής. Ένα τρόπο δράσης και σκέψης που η παγκοσμιοποίηση μάς επέβαλλε. Μια οικονομική παγκοσμιοποίηση που έρχεται να επιβληθεί και σαν πολιτιστική και πολιτισμική, συσσωματώνοντας τους επιμέρους τα επιμέρους στοιχεία από τα οποία αποτελείται.

Μέσα σ’ αυτό το περιβάλλον ο καθένας μας, πόσο μάλλον ένας μαθητής του δημοτικού σχολείου που τώρα γνωρίζει τον κόσμο και διαμορφώνει την προσωπικότητά του, παραβλέπει τις ιδιαιτερότητες του τόπου του.

Σκοπός, λοιπόν, του συγκεκριμένου σχεδίου εργασίας είναι οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τα φυτά του τόπου τους. Ωστόσο, αποτελεί ένα σενάριο που μπορεί να επεκταθεί. Έτσι, οι μαθητές μπορούν να ασχοληθούν με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ενός φυτού, κυρίως σε επίπεδο μελέτης πεδίου. Έχουν τη δυνατότητα να μετρήσουν το ύψος του με εύκολες μεθόδους, να προσεγγίσουν την ηλικία του ή να μελετήσουν τους ζωικούς οργανισμούς που ζούνε πάνω του.