ΚΟΥΚΛΟ – δια – ΔΡΑΣΕΙΣ

Κούκλες

κούκλα από κουτάλα
λυπημένη φατσούλα

Στο πλαίσιο του προγράμματος «όταν οι κούκλες ζωντανεύουν, μεγάλους και μικρούς μαγεύουν…» η πρώην Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Εκπαίδευσης Κιλκίς και νυν εκπαιδεύτρια Νηπιαγωγών σε σεμινάρια και Π.Ε.Κ., γνωστή κουκλοπαίκτρια, η κ.Θεοδοσία Σβολάκη μας έδειξε τρόπους κατασκευής κούκλας με διάφορα υλικά και προσεγγίσαμε βιωματικά τον τρόπο εμψύχωσης της κούκλας. Την ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές της αλλά και για την διάθεση του φωτογραφικού της υλικού, το οποίο με τόσο ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι μαθητές του Νηπιαγωγείου.

κούκλα από μεγάλους χάρτινους κυλίνδρους

κούκλα από ρολό κουζίνας

κούκλα από κουτάλα λυπημένη φατσούλα

κούκλα από κουτάλα