Βιβλιοπαρουσιάσεις

Αρκετοί μαθητές από τη Β Γυμνασίου δανείστηκαν λογοτεχνικά βιβλία από την περιορισμένη βιβλιοθήκη του σχολείου και διοργάνωσαν με τη βοήθεια μου- είμαι η καθηγήτριά τους στο μάθημα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας - εκδήλωση βιβλιοπαρουσιάσεων. Είχαν ετοιμάσει σύντομες περιλήψεις των βιβλίων, είχαν επιλέξει αποσπάσματα που τους άρεσαν πολύ και είχαν καταγράψει την κριτική τους, ο καθένας για το βιβλίο που διάβασε. Όλα αυτά τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους. Οι παρουσίασεις τους, με τη συμβολή μου,εμπλουτίστηκαν με σχετικά βίντεο, τραγούδια, συνεντεύξεις συγγραφέων και φωτογραφίες ή και απόσπάσματα από ταινίες, για τα βιβλία που έχουν παρασταθεί θεατρικά ή διασκευαστεί σε κινηματογραφικές ταινίες. Οι εκδηλώσεις αυτές θα συνεχιστούν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς.

Σας προτείνουμε να το δοκιμάσετε.

Ρολόι