Modele sukcesji ekologicznej

Modèle kolonizacji został zaproponowany przez lawtona (1987) i Mia ł SLUZYC jako modèle zerowy. Modèle kolonizacji losowej zakłada, że sukcesja polega jedynie na losowym przeżywaniu diffĂŠrents gatunków i losowej kolonizacji przez Nowe gatunki. Nie ma żadnego «ułatwiania» je żadnej konkurencji międzygatunkowej. Modèle tolérancji zaproponowali Connel i Slatyer (1977). Jest au modèle pośredni między modelem ułatwiania i modelem hamowania. Według modelu tolerancji obecność gatunków wczesnych stadiów sukcesji nie ma zasadniczego znaczenia-sukcesję Może rozpocząć Każdy gatunek. Niektóre gatunki mogą Jednak uzyskać przewagę w konkurencji je właśnie un b, ą dominować w biocenozie klimaksowej gatunki są wymieniane przez inne, które lepiej tolerują Działanie czynników ograniczających. W zależności OD początkowych warunków, sukcesja przebiega Albo na skutek inwazji gatunków późniejszych stadiów, Albo ubywania początkowych kolonistów. VIII. Sukcesja ekologiczna także sukcesja biocenoz lub po prostu sukcesja-Jedna z najważniejszych forme zmienności biocenoz w czasie. Prawidłowo sukcesja oznacza następstwo i bardzo dobrze Oddaje istotę zjawiska.

W odróżnieniu OD cyklicznych fluktuacji sezonowych sukcesja ekologiczna jest procesem kierunkowym. Proces przebiega etapami OD stade początkowego poprzez stades pośrednie, ne końcowego zwanego klimaksem. Stadium klimaksu w danych trudnych klimatyczno-siedliskowych Można uznać za stade stabilne. Jednak i au stade podlega zmianom, dzieje się Tak Pod wpływem ciągłych zmian klimatu oraz Ewolucji. W naturalnych trudnych Polski zmiany biocenoz klimaksowych zachodzą OK. 10 razy version wolniej niż zmiany w biocenozach etapów wcześniejszych. (NP. Jezioro-wypłacanie jeziora-Bagno-Las podmokły przejscowy-Las podmokły olchowy). Sera-ciąg charakterystycznych zmian obserwowanych w sukcesji ekologicznej (Model Klasyczny, koncepcja Clementsa). Według clementsa sukcesja jest procesem deterministycznym i kierunkowym, kolejne stades sukcesyjne biocenozy zastępują się, Dzięki zmianie warunków wywołanych przez stades poprzednie. W zależności OD warunków początkowych wyróżnia się: hydrosera-sukcesja rozpoczynająca się w środowisku wodnym, NP. Przy zarastaniu jeziora, kserosera-sukcesja rozpoczynająca się w ubogim organicznie środowisku lądowym, NP.