Σχετικά με την κατανομή των προσλήψεων αναπληρωτών ΠΕ04

2 Απαντήσεις

1. Ο/Η Γιάννης ΠE04.05 λέει:

‘Αψογα τεκμηριωμένη απάντηση..Συγχαρητήρια!Δυστυχώς οι φυσικοί όντας χρόνια η χαϊδεμένη ειδικότητα αδυνατούν να συνειδητοποιήσουν την πραγματικότητα!! Αγνοούν τις επιπτώσεις που έχουν φέρει οι αλλαγές στο ωράριο και στο ωρολόγιο πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια, βλέπουν μόνο την επαγωγική λογική(;) “αφού είχαμε τη μερίδα του λέοντος τόσα χρόνια σε διορισμούς&αναπληρωτές, πρέπει να συνεχίσει να γίνεται αυτό”. Εντωμεταξύ για το φαγοπότι που γίνεται ξεδιάντροπα από μέρος τους εις βάρος των υπολοίπων ΠΕ004 στην ειδική, δεν κάνουν κουβέντα..Η υποκρισία και η ξεδιαντροπιά σε όλο της το μεγαλείο!!

2. Ο/Η George T. λέει:

Στα 2 ΓΕΛ στη Γ’ Αθήνας που δίδασκα εφέτος η κατάσταση είχε ως εξής:
    Στο πρώτο τη ΒΙΟΛΟΓΙΑ Α’ & Β’ Λυκείου την έκαναν οι 2 Φυσικοί και 1 Χημικός.
    Στο άλλο οι 3 Φυσικοί(!)
    Φυσικά και πάλι ΚΑΝΕΜΑΣ ΔΕΝ συμπλήρωνε το υποχρεωτικό του ωράριο και γι’αυτό τους χρεώνανε τυπικά, δουλειά γραφείου, ή κάποιο project!
    Καθημερινά μου ζητούσαν τη συνδρομή μου, γιατί για κακή τους τύχη (λόγω απρόσμενα υψηλού επιπέδου μαθητών , ιδιαίτερα στο ένα ΓΕΛ)εκτίθονταν στους μαθητές και η ανεπαρκεια αυτή, συζητήθηκε και στο Σύλλογο Γονέων.Για λόγους επαγγελματικής δεοντολογίας και συναδελφικότητας εγώ κάλυψα όσο ήταν δυνατό τους συναδέλφους, αλλά αυτή η κατάσταση είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
    Σημειώνω δε, ότι κλήθηκα ως Αναπλ. τέλη Οκτωμβρίου, για να καλύψω μόνο Βιολογία Θετικής και Γενικής και τίποτε άλλο.Ενώ τα παράπονα μαθητών και γονέων στις Διευθύνσεις ήταν σε καθημερινή βάση.