Δράση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου Κορδελιού

Βίντεo με τις δράσεις ενημέρωσης & ευαισθητοποίησης του 2ου Δ.Σχ. Ελευθερίου Κορδελιού για την ατμοσφαιρική ρύπανση στον Δήμο Κορδελιού – Ευόσμου.
Η δράση – διαμαρτυρία πραγματοποιήθηκε στις 5 Ιουνίου 2017, στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου – Κορδελιού στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος και είχε άμεση σχέση με το έντονο πρόβλημα δυσοσμίας που αντιμετωπίζει ο δήμος Κορδελιού – Ευόσμου, λόγω της ατμοσφαιρικής ρύπανσης.
Συμμετείχαν:
Τμήματα Β1 – Β2: Τραγούδι: «Το μόνο που ζητώ» (Κολιούση Ειρήνη – Μουσικός, Κορίνα Μαυράκη Β1, Σπινθηρόπουλος Μπάμπης Β2.
Τμήμα Γ1: Τραγούδι – Χορός: «Πουφ, πουφ, τι βρομάει» (Χατζοπούλου Κατερίνα, Κυριακή Δεμίρη – Θεατρικής Αγωγής).
Τμήμα Γ2: Κατασκευή περιβαλλοντικών συνθημάτων (Βασιλική Ηλιάδου)
Δείτε το βίντεο εδώ

Επιμορφωτικό σεμινάριο «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη»

26982322 286547948538585 853478187 o
« 1 της 6 »

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το επιμορφωτικό σεμινάριο «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη» την Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2018 στο κατάμεστο μεγάλο αμφιθέατρο του Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού  «Στέφανος Δραγούμης». Φορείς διοργάνωσης: η Περιφερειακή Δ/νση ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας και το Γραφείο Περιβαλλοντικής ΔΠΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και τον σκηνοθέτη κ. Γρ.Βαρδαρινό. Ευχαριστούμε θερμά τον Περιφερειακό Δ/ντή ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Ανανιάδη, τον Δ/ντή ΔΠΕ Δυτ.Θεσσαλονίκης κ. Γεωργίου, τη Δ/ντρια ΔΠΕ Ανατ.Θεσσαλονίκης κα. Ασημακοπούλου, που μας τίμησαν με την παρουσία τους, καθώς και τους Σχολικούς Συμβούλους Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, τον κ. Ακριτίδη και όλους τους Δ/ντές των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Δ/νσης ΠΕ & ΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας που γέμισαν το αμφιθέατρο του Μουσείου, παρά τον δύσκολο καιρό που δεν ήταν σύμμαχός μας.