Κάντε την ορθογραφία μια διασκεδαστική διαδικασία!!!

%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%af-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%bf%cf%81%ce%b8%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%af%ce%b1

-Καλημέρα παιδιά!

-Καλημέρα Κυρία!

-Βγάλτε μόνο το τετράδιο της ορθογραφίας και ξεκινάμε ..

Η ορθογραφία αποτελεί την καθημερινή αγχογόνα δραστηριότητα για τα παιδιά του Δημοτικού. Πως θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να μάθουν την ορθογραφία;

Συνήθως οι γονείς υπαγορεύουν στα παιδιά την ορθογραφία που έχουν για την επόμενη μέρα και αν κάνουν λάθη την ξαναγράφουν ή γράφουν από πέντε φορές τα λάθη τους. Όμως αυτό δεν είναι αρκετό και ιδίως όταν τα παιδιά αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες ή δυσλεξία. Με την παραδοσιακή μέθοδο τα παιδιά μαθαίνουν παπαγαλία την ορθογραφία τους. Βλέπω συχνά μαθητές να μετρούν πόσα ι έχει μία λέξη ! Αυτό σημαίνει ότι ο μαθητής μαθαίνει την λέξη μόνο για κάποιες ώρες και έπειτα ούτε χρησιμοποιεί τις νέες λέξεις ούτε θυμάται πως γράφονται. Η διαδιακασία θα πρέπει να είναι η εξής:

Το παιδί κοιτά την ορθογραφία (την μελετά, προσπαθώντας να δικαιολογήσει γιατί γράφονται έτσι οι λέξεις).

Γράφει την ορθογραφία του ενώ εσείς την εκφωνείτε.

Παίρνει μπροστά του το βιβλίο και διορθώνει μόνο του τα λάθη.

Αν έχει πολλά λάθη την ξαναγράφει, διαφορετικά μπορείτε να περάσετε στην δεύτερη φάση που αφορά σε ασκήσεις που θα βοηθήσουν το παιδί σας να θυμάται την σωστή ορθογραφία των λέξεων που έκανε λάθος.

Δημιουργήστε αυτοσχέδιες ασκήσεις:

Το παιδί θα πρέπει να κυκλώσει το σωστό ανάμεσα σε δύο λέξεις και να δικαιολογήσει την απάντησή του

Η συνταγή

Βάλτε το παιδί να γράψει στον αέρα με κλειστά μάτια την λέξη που έκανε λάθος, αφού προηγουμένως την δει. Σκεφτείτε πόσοι ενήλικες γράφουν με τα δάχτυλα προκειμένου να θυμηθούν την ορθογραφία μίας λέξης. Έρευνες δείχνουν ότι η απτική μνήμη είναι ιδιαίτερα ισχυρή, ίσως και η πιο ισχυρή μνήμη.

Δημιουργήστε puzzle ορθογραφίας: Σε ένα χαρτόνι γράψτε μερικές λέξεις και κόψτε την κατάληξη. Συμπληρωματικά βάλτε μερικά χαρτονάκια με λάθος καταλήξεις. Το παιδί θα πρέπει να συνθέσει την λέξη.

Γράψτε με έντονο χρώμα το γράμμα που έκανε λάθος και μετατρέψτε το σε κάτι αστείο. Για παράδειγμα το ω θα μπορούσατε να το ζωγραφίσετε να μοιάζει με μία φάτσα.

Η ορθογραφία που σχετίζεται με παράγωγες λέξεις μπορεί να δουλευτεί ως εξής: Ζωγραφίστε ένα δέντρο, όπου στον κορμό του θα γράψετε την αρχική λέξη. Ύστερα μαζί με το παιδί σας σκεφτείται λέξεις που προέρχονται από αυτήν.

Αγγελική Κεφαλά

Λογοθεραπεύτρια-Ειδική Παιδαγωγός

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *