Καλώς ήλθατε στο νέο μας δικτυακό τόπο

subpage-flower-field-sun

Καλωσήλθατε στο νέο δικτυακό τόπο του 5ου ΕΚ Ανατολικής Αττικής. Εδώ θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για το σχολείο μας και την τεχνική εκπαίδευση.

Καλή πλοήγηση!

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016 Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), τόσο με το ΝΕΟ σύστημα, όσο και με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα.

Για πληροφορίες κάντε κλικ εδώ.

10ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής

Το συνέδριο θα διεξαχθεί από 15 έως 17 Απριλίου 2016 στην πόλη του Ναυπλίου και του Άργους και τελεί υπό την αιγίδα του

Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Για πληροφορίες δείτε εδώ: Ανακοίνωση – 10ο Συνέδριο ΠΕΚΑΠ

Πανελλήνιο Συνέδριο «Η εκπαίδευση στην εποχή των Τ.Π.Ε.»

Ανακοίνωση Συνεδρίου – Αθήνα, 22 Ιανουαρίου 2016

Πανελλήνιο Συνέδριο «Η εκπαίδευση στην εποχή των Τ.Π.Ε.»
  – Υπό την αιγίδα του Υ.Π.Ε.Θ.

Χορήγηση επαγγελματικών δικαιωμάτων στους κατόχους τίτλου ΕΠΑ.Λ.

Επαγγελματικά δικαιώματα σε 30 ειδικότητες των ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ χορηγήθηκαν με Υπουργική Απόφαση. Συγκεκριμένα χορηγήθηκε αντιστοιχία επαγγελματικών δικαιωμάτων των κατόχων τίτλων ειδικοτήτων που αποκτήθηκαν στο πλαίσιο της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης με τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα κατόχων αντίστοιχων τίτλων ειδικοτήτων προϋφιστάμενων αντίστοιχων συστημάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης που έχουν ήδη απονεμηθεί με προεδρικά διατάγματα: α) του άρθρου 6 παρ. 3 του Ν. 2009/1992 (Α΄ 18) και β) του άρθρου 4, παρ. 9 του Ν. 3879/2010 (Α΄ 163), καθώς και γ) με την, κατά περίπτωση, κατά το χρόνο κτήσης του τίτλου, ισχύουσα νομοθεσία εκάστου καθ? ύλην αρμόδιου Υπουργείου.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ.

Εξετάσεις Φεβρουρίου 2016

images (1)

Οι εξετάσεις για τους μαθητές του σχ. έτους 2014-2015 που χαρακτηρίστηκαν με ανεπαρκή φοίτηση θα διεξαχθούν από τις 2 έως και τις 10 Φεβρουαρίου 2016.

Κάντε κλικ για είσοδο σε ψηφιακό υλικό!