Το Σχολείο μου

Μετά από 21 χρόνια συνεχούς υπηρεσίας οργανικά στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, με κάλεσε η Υπηρεσία μου να υπηρετήσω ως Διευθύντρια στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών.

Ευτυχώς η μετάβαση ήταν σχετικά εύκολη συναισθηματικά.

Τα δυο σχολεία για πολλά χρόνια συστεγάζονταν στο κτίριο που δώρισε ο Γεώργιος Ρούφος.

Και εγώ, άλλωστε, ήμουν μαθήτρια στο Ρούφειο και έζησα αυτή τη συστέγαση των δύο σχολείων, εκείνη την εποχή που λειτουργούσαν τα σχολεία

σε βάρδιες.

150220141508b

greatbrE          franceE_3

google

Προβολή 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους

Ιστολόγιο του Σχολείου: http://blogs.sch.gr/1dimpatr/

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών βρίσκεται κοντά στο Κάστρο.

Η περιοχή αυτή είναι το αρχαίο κομμάτι της πόλης. Πολύ κοντά στο σχολείο υπάρχει η Ακρόπολη με το Κάστρο, το Ρωμαϊκό Ωδείο, ο Παντοκράτορας, παλαιός βυζαντινός ναός, καθώς άλλες διάσπαρτες αρχαιότητες.

Το σχολείο είναι 6/θέσιο, αλλά μαζί με τις ειδικότητες, εργάζονται σ΄αυτό 10 εκπαιδευτικοί.

Οι γονείς των μαθητών εργάζονται στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Το σχολείο διαθέτει  ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

H διδασκαλία γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και εμπλουτίζεται με εφαρμογή εκπαιδευτικών προγραμμάτων όπως της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και της Αγωγής Υγείας.

Νέες πρακτικές στην εκπαιδευτική διαδικασία εφαρμόζονται, όπως το διαθεματικό πλαίσιο εκπαίδευσης και άλλες σύγχρονες μέθοδοι για καλύτερη και σε βάθος εκπαίδευση των μαθητών.

Όραμα - Βασικές Επιδιώξεις

Στόχοι μας είναι:

Η βελτίωση του πολιτιστικού επιπέδου των μαθητών μας, των οικογενειών τους και της τοπικής κοινωνίας μέσα από την προσφορά  ευκαιριών επαφής με ποικίλα προϊόντα πολιτισμού (λογοτεχνία, θέατρο, μουσική, κινηματογράφος, ίντερνετ, εικαστικές τέχνες).

Η βελτίωση της γλωσσικής ικανότητας των μαθητών μας μέσα από πολλές δοκιμασίες κατανόησης και παραγωγής προφορικού και γραπτού λόγου .

Η αποδοχή της ετερότητας.

Η προώθηση της καινοτομίας, στον τομέα της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η εφαρμογή καλών πρακτικών που συμφιλιώνουν μαθητές και εκπαιδευτικούς με την καινοτομία.

Η οργάνωση των διδακτικών-μαθησιακών αντικειμένων σε ευρύτερα μαθησιακά-διδακτικά πεδία.

Η μεταμόρφωση του σχολείου σε μια δημιουργική κοινότητα εκπαιδευτικών-μαθητών και γονέων, σε έναν ζωντανό, ελκυστικό οργανισμό ανάπτυξης και προόδου.

Συνεργατικό Πλαίσιο Εργασίας.

Ένταξη και Αξιοποίηση ΤΠΕ στη Λειτουργία του Σχολείου.

Προσβασιμότητα και Ασφάλεια.