Twilight

Τα τελευταία  χρόνια μια νέα σειρά βιβλίων, η σειρά Λυκόφως, σαρώνει σε πωλήσεις παγκοσμίως τραβώντας το ενδιαφέρον των κριτικών, πολλοί από τους οποίους συγκρίνουν την σειρά αυτή με τα βιβλία Χάρι Πότερ. Άραγε το ρομάντζο του Λυκόφωτος συγκίνησε  τους αναγνώστες;

Πρώτα καλό θα ήταν να γνωρίσετε το θέμα της σειράς Λυκόφως. Τα βιβλία αναφέρονται στον τρελό έρωτα μιας έφηβης κοπέλας (Μπέλα) για τον πανέμορφο, κάτασπρο και συμμαθητή της (Έντουαρντ) που στην συνέχεια μαθαίνει πως είναι ένας… χορτοφάγος βρικόλακας (βρικόλακας που πίνει μόνο αίμα ζώων). Οι δύο νέοι περνούν πολλά για να μείνουν ευτυχισμένοι μαζί, αντιμέτωποι με όλους και με όλα όπως εχθρικούς βρικόλακες που θέλουν να τους σκοτώσουν, λυκανθρωπους που είναι ορκισμένοι να καταστρέψουν τους ομοίους του Έντουαρντ και… η απλή ζωή που δεν μπορεί να ζήσει ο Έντουαρντ ενώ θέλει να χαρίσει στην Μπέλα.

Η Στ. Μέγιερ δείχνει ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα στην περιγραφή των συναισθημάτων των χαρακτήρων που δημιουργεί. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ταύτιση του αναγνώστη με τους χαρακτήρες και τη λατρεία τους. Η έκρηξη των συναισθημάτων και των αισθήσεων που υπάρχει κατά την εφηβική περίοδο περιγράφονται με λεπτότητα, έξυπνες ατάκες και προβληματισμούς ανάλογους με των μικρών κοριτσιών… θεωρώντας τον όμορφο γείτονα βρικόλακα και τον κολλητό φίλο που ασχολείται με τον αθλητισμό λυκάνθρωπο.

Εν τέλη για εμάς τις ρομαντικές …είναι μια υπέροχη παρέα!

Μους σοκολάτας

Υλικά:

400ml κρέμα γάλακτος

200 γρ σοκολάτα κουβερτουρα

λικέρ,μπισκότα

γλυκό του κουταλιού(αν θέλουμε)

Εκτέλεση:

Ζεσταίνουμε τη μισή κρέμα γάλακτος.σπάμε την σοκολάτα σε κομματάκια μέσα σε ένα μπολ. Ρίχνουμε τη ζεστή κρέμα γάλακτος και ανακατεύουμε μέχρι να γινει ομοιόμορφη.Ρίχνουμε το λικέρ και ανακατεύουμε.

Βάζουμε τριμμένα μπισκότα στα μπολ.Ρίχνουμε την σοκολάτα κ βάζουμε μια ώρα στο ψηγείο.Μόλισ πήξει λίγο βάζουμε γλυκό του κουταλιού για διακόσμηση.

Καλή επιτυχία!