All Posts

Επίσκεψη στην Αθήνα

«Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Πρόγραμμα δράσεων του 2ου Γενικού Λυκείου Δράμας

6 Οκτωβρίου 2014

Θεματικός άξονας: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι»

ώρα 8.30 π.μ.: Αίθουσα Τεχνολογίας ? Εικαστική δημιουργία
«Δημιουργία κολάζ»
ώρα 8.30 π.μ.: Αύλειος χώρος (πίσω από την αίθ. Τεχνολογίας) – Εικαστική δημιουργία
«Δημιουργία πανό»
ώρα 8.30 π.μ.: Μεσαία πτέρυγα (ισόγειο) ? Παραχώρηση τοίχων έκφρασης για τις τρεις
τάξεις του σχολείου. Καλλιτεχνικός σχεδιασμός και εικαστική δημιουργία
«Ο τοίχος έκφρασής μου»
ώρα 8.30 π.μ.: Αθλητική Δραστηριότητα: Καλαθοσφαίριση – Ανοιχτό γήπεδο
Εγγραφές ? Κλήρωση ? Προγραμματισμός αγώνων
ώρα 8.30 π.μ.: Αθλητική Δραστηριότητα: Ποδόσφαιρο – Κεντρική Αυλή
Εγγραφές ? Κλήρωση ? Προγραμματισμός αγώνων Continue reading

Ταυτότητα του σχολείου

DSC_0037Το σχολείο ανήκει σε συγκρότημα και μοιράζεται μια έκταση περίπου 15 στρ. μαζί με το 2ο Γυμνάσιο, το Ειδικό ΤΕΕ , το Εσπερινό Γυμνάσιο και το Εσπερινό Λύκειο. Όλα τα κτίρια είναι ιδιόκτητα του Δήμου Δράμας. Το Λύκειο κατέχει αυτόνομο κτήριο και λειτουργούσε μέχρι το 1979 ως « Γυμνάσιο Θηλέων Δράμας » .
Κατά το σχολ. έτος 2014-15 λειτουργεί με 14 τμήματα.

Ο χαρισματικός αυλόγυρος, η ιδιόμορφη διάταξη των κτιριακών μονάδων και η σκεπαστή στοά-διάδρομος δίνουν τον χαρακτήρα στο σχολείο.

Ιστορικές λεπτομέρειες για τον χώρο και τις χρήσεις του κτιρίου από την ανέγερση του μέχρι σήμερα θα αντλήσουμε σύντομα από τα στοιχεία μιας σχετικής  Ερευνητικής εργασίας που πραγματοποιείται από μια ομάδα μαθητών και θα δημοσιευθεί στον επίσημο ιστότοπο του σχολείου.