Φωτογραφίες από την Αθήνα του σήμερα

‘Περιβάλλον και Ηθική: διερευνώντας αξίες, υιοθετώντας νέες οπτικές’ Σεμινάριο του Κ.Π.Ε. Λαυρίου

Το σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Κ.Π.Ε. Λαυρίου σε συνεργασία με τη Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας και τις Δ/νσεις Α΄/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, Α’, Β’ & Γ’ Αθήνας και τις Διευθύνσεις Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής, Β’ & Γ’ Αθήνας & Δυτικής Αττικής καθώς και με τη Διεύθυνση Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Κυκλάδων, υλοποιήθηκε στις 23 & 24 Φεβρουαρίου 2018 στους χώρους του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου και Λυκείου Αγίας Παρασκευής και για κωφούς και βαρήκοους μαθητές και του Γυμνασίου – Λυκείου Κωφών και βαρηκόων Αγίας Παρασκευής.  Το πρόγραμμα του σεμιναρίου μπορείτε να το δείτε στη σχετική ανάρτηση του ιστολογίου Π.Ε. της Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας.

Σχολικός λαχανόκηπος 1ου Γυμνασίου Χολαργού

Κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά, το 1ο Γυμνάσιο Χολαργού υλοποίησε δύο προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Το ένα αφορούσε το σχολικό λαχανόκηπο. Στο εξαιρετικό ιστολόγιο του σχολικού λαχανόκηπου, μπορείτε να βρείτε περισσότερες λεπτομέρειες, σχετικά με την υλοποίηση του προγράμματος.