gymnasio11

Είμαι η Κουρή Χαρά καθηγήτρια Πληροφορικής στο Γυμνάσιο Ιάσμου

και από δω θα τα λέμε!!!

Το Iστολόγιο δημιουργήθηκε για να βοηθήσει κυρίως τους μαθητές του Γυμνασίου
στο μάθημα της Πληροφορικής. Θα χαρώ αν φανεί χρήσιμο και σ’ άλλους!

Εδώ θα βρείτε το εμπλουτισμένο βιβλίο Πληροφορικής για κάθε τάξη:

Α Τάξη                                      Β Τάξη                                    Γ Τάξη

pliroforiki111

καθώς και  το Λογισμικό Υποστήριξης Πληροφορικής Γυμνασίου

και όταν κουραστείτε απ’ τα μαθήματά σας να και κάποια SERIUS GAMES για να ξεκουραστείτε. Τα βρήκα ως συλλογή σε  μια εργασία σπουδαστων του Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., (Γενικό Τμήμα Παιδαγωγικών Μαθημάτων, Παράρτημα Βόλου) υπό την Επιμέλεια του κου Καπανιάρη Α.

Τίτλος: Fate Of the World Τάξη/Επίπεδο: Δευτεροβάθμια, Γλώσσα: Αγγλικά,
Είδος εφαρμογής ? περιβάλλοντος: Serious Games Κατηγορία: Ψηφιακό παιχνίδι (PC game)

Fate of the World  Fate of the World 2

Περιγραφή: Το Fate Of the World πρόκειται για ένα σοβαρό βιντεοπαιχνίδι το οποίο προσομοιώνει τις πραγματικές κοινωνικές και περιβαλλοντικές επιπτώσεις της παγκόσμιας κλιματικής αλλαγής στα επόμενα 200 χρόνια. Πρόκειται για τη δημιουργία της εταιρίας παραγωγής ψηφιακών παιχνιδιών Red Redemption LTD. Στο παιχνίδι ο παίκτης αναλαμβάνει να λύσει την κρίση, εργαζόμενος μέσα από φυσικές καταστροφές, ξένη διπλωματία, παράνομες δραστηριότητες, τεχνολογικά επιτεύγματα, και με κάποιο τρόπο να ικανοποιήσει τις ανάγκες σίτισης και ενέργειας ενός αυξανόμενου παγκόσμιου πληθυσμού.
Εισηγήσεις εκπαιδευτικής αξιοποίησης:
Η εφαρμογή Fate Of the World μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο σχολείο κατά την διεξαγωγή του μαθήματος της Διαχείρισης Φυσικών Πόρων, των Αρχών Περιβαλλοντικών Επιστημών καθώς επίσης και στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος. Η εφαρμογή μπορεί να βρει χρήση στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Τίτλος: EnerCities Κατηγορία:Εφαρμογή διαδικτύου Τάξη/Επίπεδο:Πρωτοβάθμια – Δευτεροβάθμια Γλώσσα: Αγγλικά, Ελληνικά, Ισπανικά, Ολλανδικά, Εβραϊκά, Γερμανικά, Είδος εφαρμογής ? περιβάλλοντος: Serious Games

enercities1  enercities2

Περιγραφή: Το EnerCities πρόκειται για ένα σοβαρό βιντεοπαιχνίδι που δημιουργήθηκε ως μέρος του προγράμματος Intelligent Energy Europe της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και στόχο είχε να τονώσει την ευαισθητοποίηση των νέων σχετικά με τη διαχείριση της ενέργειας. Στην διάρκεια του παιχνιδιού, ο παίκτης θα πρέπει να δημιουργήσει και να επεκτείνει εικονικές πόλεις, ασχολούμενος με τη ρύπανση, την έλλειψη ενέργειας, τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και την εξάντληση των φυσικών πόρων.
Εισηγήσεις εκπαιδευτικής αξιοποίησης:
Η εφαρμογή EnerCities μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο σχολείο κατά την διεξαγωγή του μαθήματος της Διαχείρισης Φυσικών Πόρων, των Αρχών Περιβαλλοντικών Επιστημών καθώς επίσης και στο μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος. Η εφαρμογή μπορεί να βρει χρήση στο Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο.

Τίτλος: Ένα γράμμα μια ιστορία  Κατηγορία: Εφαρμογή διαδικτύου Τάξη/Επίπεδο:Πρωτοβάθμια Γλώσσα: Ελληνικά, Αγγλικά Είδος εφαρμογής ? περιβάλλοντος: Serious Games

Ενα γράμμα μια ιστορία 1  Ενα γράμμα μια ιστορία 2

Περιγραφή: Το σοβαρό παιχνίδι Ένα γράμμα Μια ιστορία αφορά σε μια σειρά εκπαιδευτικών κινούμενων σχεδίων και ενός διαδραστικού περιβάλλοντος μάθησης, που απευθύνεται σε μαθητές προσχολικής και πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Είναι μια προσπάθεια της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας. Στο παιχνίδι, ο παίκτης μαθαίνει ποιό είναι το ελληνικό ή αγγλικό αλφάβητο και να γράφει τα γράμματα, παρακολουθώντας τα σχετικά βίντεο και ακολουθώντας τις οδηγίες που δίνονται.
Εισηγήσεις εκπαιδευτικής αξιοποίησης:
Η εφαρμογή Ένα γράμμα Μια ιστορία μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο σχολείο κατά την διεξαγωγή του μαθήματος της γλώσσας και των νεοελληνικών κειμένων, κυρίως στο Δημοτικό.

Παρακάτω θα βρείτε μια συλλογή από ενδιαφέρουσες εφαρμογές από την σελίδα http://www.freetech4teachers.com

Dinosaster – A Game About Dinosaur Extinction

Culture Street produces a number of neat online activities for kids. In the past I’ve reviewed their stopmotion video tool and comic book creator. This morning I received an email from Culture Street about a new offering in the form of a game called Dinosaster.

Dinosaster is an online game in which students move a dinosaur across a timeline in a Mario Brothers-like style of running and jumping. The object of the game is to hit each dinosaur bone along the way. When a new bone is grabbed a new fact card about a dinosaur appears on the screen. The object is to get all the cards and discover why the dinosaurs became extinct.

Applications for Education
Culture Street offers a simple lesson plan and worksheet (link opens PDF) to use in conjunction with Dinosaster. The game itself is rather simple, but it could be a fun introduction to a larger lesson about dinosaurs. I have a handful of other resources about dinosaurs available here.

Journey to the Centre of the Earth – An Animated Infographic

Journey to the Centre of the Earth is a neat infographic produced by the BBC. As you scroll down the infographic you will see little pieces of information slide into the graphic from the sides. Each of these pieces of information is a fun fact like the maximum depth of a metal detector, the depths of sunken boats, the depths of the layers of the Earth, and the pressure you would feel at various depths below the Earth’s surface.

Applications for Education
Journey to the Centre of the Earth provides a good way for students to get a sense of just how far it is the center of the Earth. The depth references made throughout the infographic are ones that most students will understand (how deep an earth worm burrows, for example).

Pair Journey to the Centre of the Earth with Magnifying the Universe to help students see a bigger picture of our place in the world and universe.

H/T to Maps Mania for the BBC infographic.