Γεννήθηκα το 1955 στην ποταμοφίλητη Κατοχή, ένα κεφαλοχώρι 20 χιλιόμετρα δυτικά της Ιεράς Πόλεως του Μεσολογγίου και 5 χιλιόμετρα ανατολικά τών  αρχαίων Οινιάδων, κοντά στίς εκβολές του Αχελώου ποταμού, που αποτελεί διαχωριστικό όριο της Ακαρνανίας από την Αιτωλία.

Τέλειωσα το εξατάξιο Γυμνάσιο του αντικριστού Νεοχωρίου  και σπούδασα Φυσική στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Στό Πανεπιστήμιο Αθηνών συνέχισα μεταπτυχιακές σπουδές στό τμήμα Φυσικής Περιβάλλοντος (Μετεωρολογία, Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Ρύπανση Περιβάλλοντος καί Ρύπανση Εσωτερικών Χώρων).

Εργάστηκα από την ημερομηνία διορισμού μου σε διάφορα Σχολεία της Αττικής με μια πενταετή διακοπή, κατά την οποία δίδασκα αρχικά και για δύο χρόνια στό Ελληνικό Σχολείο της  Buzumbura - Burundi (κεντρική Αφρική) και εν συνεχεία για τρία χρόνια στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου. Σήμερα, μετά από πολυετή υπηρεσία μου στήν  Δ΄ Δ/νση Δ.Ε. Αθηνών,  διδάσκω στό 7ο Λύκειο Ν. Σμύρνης.

Είμαι νυμφευμένος με την χημικό μηχανικό Δέσποινα Αλατοπούλου, η οποία γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κωνσταντινούπολη., καί έχομε τρία παιδιά. Τήν Μαρία-Ιώ, τόν Ιωάννη-Κίμωνα καί τήν Κατερίνα-Αίθρα.

Τό κυριότερο ενδιαφέρον μου (χόμπυ βαρβαριστί) είναι η μελέτη τών Αρχαίων καί Βυζαντινών Ελλήνων συγγραφέων, απ' όπου προέκυψε η διαμόρφωση τής απόψεώς μου, ως πρός τό τί σημαίνει νά είσαι Έλλην καί ποιά είναι η διαφορά μέ τό νά είσαι κάτι άλλο. Δυστυχώς, αυτό δέν είναι επαρκώς διαδεδομένο, μάλλον σκοπίμως, και επικρατεί  η γνωστή άποψη  περί " ψωροκώσταινας" καί φυσικά καλλιεργείται καί τελικά κυριαρχεί ένα αδιανόητο σύμπλεγμα κατωτερότητας έναντι τών " Ευρωπαίων" (είναι νά τρελαίνεται κανείς), μέ αποκορύφωμα οι μισθαρχίδες διαχειριστές τής ψευδοεξουσίας  νά έχουν ως όραμα τόν "εξευρωπαϊσμό" τής Ελλάδος καί τών Ελλήνων, νά παρουσιάζουν ως είδωλα τούς διαφόρους χρηματοκυνηγούς καί ξυλοσχίστες μέ ταυτόχρονη τηλεοπτική καί παιδαγωγική ύπνωση τού λαού. Η αγάπη μου γιά τόν ανυπέρβλητο αλλά καί μοναδικό πολιτισμό τών προγόνων μας,  μέ τήν θείας κατασκευής γλώσσα τους, μέ οδήγησε, νά βάλω κι εγώ τό λιθαράκι μου γιά τήν επανελλήνιση τών συμπατριωτών μας θέτοντας ανάλογα θέματα στήν ιστοσελίδα μου.