|
«Τα φυτοφάρμακα και η επίδρασή τους στο φυσικό περιβάλλον»
15/10/02 - Ενημέρωση για εκδήλωση ενδιαφέροντος 17/10/02 - Επιλογή Ομάδας από τη Γ' Τάξη 24/10/02 - Επιλογή θέματος «Τα φυτοφάρμακα και οι επιδράσεις τους στο περιβάλλον» 31/10/02 - Χωρισμός πέντε (5) υποομάδων ανά περιοχή, - Συζήτηση για τον επιμερισμό εργασιών 1/11/02 - Ορισμός υπευθύνου-αρχηγού σε κάθε ομάδα, - Ανάθεση εργασιών, - Κατάστρωση σχεδίου δράσης κάθε ομάδας, - Παράδοση φακέλου στους αρχηγούς ομάδων 7/11/02 - Δημιουργία ερωτηματολογίου, - Μοίρασμα και ενημέρωση για τον τρόπο συμπλήρωσης από αγρότες 14/11/02 - Σημείωση προόδου ερωτηματολογίων, απορίες 21/11/02 - Επισκέψεις των ομάδων σε γεωπόνους της περιοχής τους. - Καταγραφή πληροφοριών για ευρέως χρησιμοποιούμενα φυτοφάρμακα. 28/11/02 - Παρουσίαση τρόπων αναζήτησης πληροφορίας στο Ίντερνετ 5/12/02 - Αναζήτηση και αξιολόγηση πληροφοριών από Ίντερνετ α) για φυτοφάρμακα που κυκλοφορούν στο εμπόριο β) για τις επιπτώσεις 12/12/02 - Επεξεργασία ερωτηματολογίων για μελλοντική εξαγωγή συμπερασμάτων 9/1/02 - Ανασυγκρότηση ομάδων μετά από διακοπές Χριστουγέννων 16/1/02 - Έλεγχος προόδου της έρευνας των ομάδων και συζήτηση των προβλημάτων που προέκυψαν. 23/1/02 - Καταγραφή απαντήσεων ερωτηματολογίων σε υπολογιστικό φύλλο και εξαγωγή συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων. 30/1/02 - Δημιουργία παρουσίασης μέσω υπολογιστή για την προγραμματισμένη ομιλία, Έλεγχος προόδου της έρευνας των ομάδων 6/2/02 - Ομιλία του προέδρου του συλλόγου και γεωπόνου κ Τόπη, με θέμα «Τα φυτοφάρμακα και οι επιπτώσεις από τη χρήση τους». 13/2/02 - Εξόρμηση στη φύση και παρακολούθηση από ασφαλή απόσταση της διαδικασίας ψεκασμού των καλλιεργειών καθώς και των μέτρων προφύλαξης που παίρνουν οι αγρότες. 20/2/02 - Προβολή Βίντεο με θέμα «Ο κύκλος του νερού» και συζήτηση σχετικά με το πώς μολύνουν τα φυτοφάρμακα τα υπόγεια νερά. 27/2/02 - Ανταλλαγή εργασιών περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος με 4ο Γυμνάσιο Βέροιας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. 6/3/02 - Δημοσίευση στον ημερήσιο τύπο επιλεγμένων εργασιών μαθητών Περιβαλλοντικής Ομάδας. 13/3/02 - Έλεγχος προόδου της έρευνας των ομάδων, ενημέρωση για ημερήσια εκδρομή στο ΚΠΕ Καστοριάς. 1/4/03 - Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Καστοριάς 9/4/03 - Χημική ανάλυση δειγμάτων νερού από τον κάμπο της Ημαθίας το οποίο κρίθηκε κατάλληλο μόνο για άρδευση SOS
12-15/5/03 - Προετοιμασία παρουσίασης της εργασίας της ομάδας
|
|