Dr. Dimitris Zeppos, PhD., M.Ed.

Προσωπική ιστοσελίδα ανάρτησης υλικού και ανακοινώσεων

Σύντομο Βιογραφικό

Κατέχω Διδακτορικό Τίτλο στα Παιδαγωγικά (2008, ΕΚΠΑ), Δίπλωμα Μεταπτυχιακής Ειδίκευσης (Master) στην Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία – Διδακτική Γλωσσών (2001, ΑΠΘ) και Πτυχίο Ελληνικής και Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας (1998, ΕΚΠΑ). Δίδαξα Γερμανικά σε όλες τις βαθμίδες της ιδιωτικής (1983 - 2001) και της δημόσιας (από το 2001) εκπαίδευσης. Επιπλέον δίδαξα Γερμανικά στο Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ (2009) καθώς και στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (2009 και 2010). Είμαι μέλος Σ.Ε.Π. στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (από το 2008), όπου διδάσκω στο Πρόγραμμα Μεταπτυχικής Ειδίκευσης Καθηγητών Γερμανικής και επιβλέπω Μεταπτυχιακές Εργασίες.  Οι επιστημονικές μου δραστηριότητες περιλαμβάνουν ανακοινώσεις και εισηγήσεις σε εθνικά και διεθνή συνέδρια, επιμορφωτικά εργαστήρια (workshops) και κύκλους επιμόρφωσης για καθηγητές Γερμανικής, για αξιολογητές του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (ΚΠγ) και για νέο-διοριζόμενους εκπαιδευτικούς ξένων γλωσσών. Συμμετέχω ως ειδικός εμπειρογνώμονας στην ανάπτυξη, διεξαγωγή επιμορφωτικών σεμιναρίων και την πιλοτική εφαρμογή του Νέου Ενιαίου Προγράμματος Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες, ένα συνεχιζόμενο πρόγραμμα υπό τη διαχείριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ). Επιπλέον συμμετέχω σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα που συσχετίζονται με το Νέο ΕΠΣ-ΞΓ. Τα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα βρίσκονται στους τομείς της επιμόρφωσης των καθηγητών ξένων γλωσσών, της διδακτικής γλωσσών και των παιδαγωγικών και διδακτικών επιπτώσεων της εισαγωγής ΤΠΕ στη διδασκαλία ξένων γλωσσών στην εκπαίδευση. Είμαι Εκπαιδευτής-Εισηγητής στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης, έχω συγγράψει τμήμα του Νέου Ενιαίου Προγράμματος Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες καθώς και το Νέο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για τη Στρατιωτκή Σχολή Ευελπίδων για το μάθημα των Γερμανικών και υπηρετώ στη Δημόσια Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση ως Διευθυτνής στο 1ο Γυμνάσιο Καλυβίων Θορικού. Έχω δημοσιεύσει σε επιστημονικά περιοδικά, είμαι κριτής σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά διπλής κρίσης (double-blind peer-reviewed) και υπήρξα επιστημονικός σύμβουλος της Πανελλήνιας Ένωσης Καθηγητών Γερμανικής Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης.

Τελευταίες ανακοινώσεις