Ευρωπαϊκός Διαγωνισμός Αφίσας

«10 χρόνια του ευρώ»

ONLINE ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΦΙΣΑΣ EUROCOMPETITION

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας Σερρών στα πλαίσια του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας «Μαθαίνω να χρησιμοποιώ το ευρώ στις καθημερινές μου συναλλαγές», πήραν μέρος (31/12/2008) σε έναν online διαγωνισμό αφίσας για τη νεολαία της Ευρώπης, το Eurocompetition.

Τον Διαγωνισμό αυτόδιοργάνωσε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, για τον εορτασμό της 10ης επετείου του ευρώ!

Το Eurocompetition προσκάλεσε μαθητές της ευρωζώνης και της Σλοβακίας (ηλικίας 10 έως 14 ετών), να εκφράσουν τις απόψεις και τις σκέψεις τους για το θέμα '10 χρόνια του ευρώ', με ένα δημιουργικό τρόπο, υπό μορφή αφίσας.

Κάθε εθνικός νικητής έλαβε προσωπική ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, ενώ ο γενικός νικητής προσκλήθηκε στις Βρυξέλλες, για να παρουσιάσει την αφίσα του, σε μία εκδήλωση Τύπου με την παρουσία του Joaqu?nAlmunia, Επιτρόπου αρμόδιου για τα Οικονομικά και Νομισματικά Θέματα.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας Σερρών με την προτροπή της υπεύθυνης για το project «Μαθαίνω να χρησιμοποιώ το ευρώ στις καθημερινές μου συναλλαγές» εκπαιδευτικού, κ. Χατζηιωαννίδου Ζωής και την υποστήριξη του καθηγητή καλλιτεχνικών κ. Ευστρατόπουλου Νικολάου, δημιούργησαν τις αφίσες τους και συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Περισσότερες λεπτομέρειες στην επίσημη ιστοσελίδα του Διαγωνισμού: http://www.eurocompetition.net/ww/el/pub/ecfin/homepage.htm

Contribute!
Books!

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ