Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα                           Επικοινωνία

Φύλο και Μαθηματικά

Φύλο και Μαθηματικά

Σχόλια μαθητών – μαθητριών

Τα σχόλια είναι από τα φύλλα αξιολόγησης που συμπλήρωσαν οι μαθητές και οι  μαθήτριες κατά τη διάρκεια του προγράμματος και παρατίθενται ανώνυμα.

ü    Οι γυναίκες μπορούν να τα καταφέρουν σε επαγγέλματα που θεωρούνται «ανδρικά»!

ü    Υπάρχει η προκατάληψη ότι οι γυναίκες δεν έχουν πολλές ικανότητες στα μαθηματικά. Τα στοιχεία που συγκεντρώσαμε δείχνουν ότι η κατάσταση αυτή πάει να αλλάξει και ότι η θέση της γυναίκας καλυτερεύει σε πολλούς τομείς αλλά και στον τομέα της μαθηματικής επιστήμης!

ü    Καθώς περνούν τα χρόνια οι γυναίκες αναλαμβάνουν περισσότερους ρόλους και καθήκοντα. Η συμμετοχή των γυναικών στην μαθηματική εκπαίδευση συνεχώς μεγαλώνει και αναιρεί την άποψη ότι οι άνδρες τα καταφέρνουν καλύτερα στα μαθηματικά από τις γυναίκες!

ü    Η συνεργασία με άλλους είναι αποδοτική!

ü    Όλοι μαζί μπορούμε να τα καταφέρουμε καλύτερα!

ü    Αν θέλεις όλα τα μπορείς!

ü    Πρέπει να προσπαθούμε συνέχεια για το καλύτερο!

ü    Με την ομαδική δουλειά πετυχαίνεις πολλά!

ü    Είμαστε τυχεροί που ζούμε σ αυτή την υπέροχη χώρα που πραγματοποιεί τέτοια προγράμματα!

ü    Έμαθα να ζω και να ελπίζω πάντα για κάτι καλύτερο, να δημιουργώ και να αξιοποιώ τον ελεύθερο χρόνο μου!

ü    Η πραγματική προσπάθεια μπορεί να φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα!

ü    Χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια διότι δεν υπήρχε αρκετός χρόνος στη διάθεση μας!

ü     Το πρόγραμμα ήταν μια αξέχαστη εμπειρία. Περισσότερο από όλα μου άρεσε το χειροκρότημα στην τελική εκδήλωση!!

ü    Μου άρεσε η ομαδικότητα της τάξης και ο τρόπος με τον οποίο συμμετείχαμε όλοι στο πρόγραμμα!!

ü    Μου άρεσε γιατί έμαθα πληροφορίες για μαθηματικούς και ασχολήθηκα με ένα θέμα που θεωρούσα εντελώς ανιαρό, όμως κατάλαβα πως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Στην πορεία βρήκα το θέμα αρκετά ενδιαφέρον!!

ü    Νόμιζα πως τα μαθηματικά ήταν υπόθεση των ανδρών. Με την δραστηριότητα αυτή κατάλαβα πως άρχισε να είναι υπόθεση και των γυναικών!!

Εισαγωγή - Στόχοι
Προετοιμασία του μαθήματος