Φώουλς Τζον (1926-2005)

Τζων Φώουλς

Γεννήθηκε το 1926 στο Leigh-on-Sea του Έσσεξ. Το 1947 σπούδασε Γερμανική και Γαλλική Φιλολογία στο Νέο Κολέγιο της Οξφόρδης. Εκεί συνειδητοποίησε για πρώτη φορά ότι ήθελε να γίνει συγγραφέας, ιδίως μετά από τη μελέτη υπαρξιστών συγγραφέων, όπως του Σαρτρ και του Καμύ. Ταξίδεψε σε πολλές χώρες και κατά καιρούς δίδαξε σε σχολεία και πανεπιστήμια. Στο διάστημα 1951-1953 δίδαξε αγγλική γλώσσα στην Αναργύρειο Σχολή των Σπετσών.

Έγινε διάσημος χάρη στα μυθιστορήματα O συλλέκτης, Η ερωμένη του Γάλλου υποπλοιάρχου, O εβένινος πύργος. Το 1954, μετά την επιστροφή του από τις Σπέτσες, άρχισε τη συγγραφή του Μάγου, που τον ολοκλήρωσε δώδεκα χρόνια αργότερα.

Ο Μάγος, O συλλέκτης και Η ερωμένη του Γάλλου υποπλοιάρχου έγιναν κινηματογραφικές ταινίες.  Ο Μάγος να ήταν μια ταινία όχι και τόσο καλή, ώστε ο Γούντι Άλεν, όταν ρωτήθηκε τι θα άλλαζε στη ζωή του αν θα του δινόταν η ευκαιρία να ξαναζήσει, απάντησε: «Θα έκανα τα ίδια, εκτός από το να δω την ταινία Ο Μάγος!» Από την άλλη Η ερωμένη του Γάλλου υποπλοιάρχου υπήρξε μια σπουδαία ταινία.

Μιλώντας ο Φώουλ το 1997 για την Ελλάδα είχε πει: «Αυτή παραμένει η γη και το τοπίο όπου γέροι και νέοι, άντρες και γυναίκες, μπορούν ακόμη να βρουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τη θεία επιταγή του Σωκράτη: γνώθι σαυτόν».

Πηγές: Βιβλιονέτ, Βικιπαίδεια

Κοιτώντας την Αθήνα

Άλλο βιογραφικό

Είναι ένας από τους σημαντικότερους Eυρωπαίους συγγραφείς. Γεννήθηκε το 1926 σε ένα προάστιο του Λονδίνου. Σπούδασε Γερμανική και Γαλλική Φιλολογία, ταξίδεψε σε πολλές χώρες και κατά καιρούς δίδαξε σε σχολεία και πανεπιστήμια. Στο διάστημα 1951-1953 δίδαξε αγγλική γλώσσα στην Αναργύρειο Σχολή των Σπετσών. Έγινε διάσημος χάρη στα μυθιστορήματα O συλλέκτης, Η ερωμένη του Γάλλου υποπλοιάρχου, O εβένινος πύργος. Το 1954, μετά την επιστροφή του από τις Σπέτσες, άρχισε τη συγγραφή του Μάγου, που θα τον ολοκληρώσει δώδεκα χρόνια αργότερα. Μιλώντας το 1997 για την Ελλάδα είχε πει: «Αυτή παραμένει η γη και το τοπίο όπου γέροι και νέοι, άντρες και γυναίκες, μπορούν ακόμη να βρουν την ευκαιρία να ακολουθήσουν τη θεία επιταγή του Σωκράτη: γνώθι σαυτόν».

Ένα καπρίτσιο

Η ερωμένη του γάλλου υποπλοιάρχου

Σκουληκότρυπες

Ο συλλέκτης