Ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου από ομάδα ειδικών του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ
Την Τετάρτη 24/04/2024 στο αμφιθέατρο του 1ου ΕΠΑΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των εκπαιδευτικών του σχολείου , από ομάδα ειδικών του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ: α) τη Μαρία Ψωμά-Μακρή Ψυχολόγο, την Ευτυχία Σαρακατσάνου Φιλόλογο Ειδικής Αγωγής και τη Νίκη Κομνηνού Κοινωνική Λειτουργό.
Η παρουσίαση είχε ως θέμα την «Βελτίωση του σχολικού κλίματος: διαχείριση συγκρούσεων στο σχολικό πλαίσιο» και περιλάμβανε την ενημέρωση πάνω στις Δυσκολίες μάθησης, όπως και την διαχείριση των συγκρούσεων. Οι ειδικοί απάντησαν στις πολλές ερωτήσεις των εκπαιδευτικών , μετέφεραν την εμπειρία τους και πρότειναν καλές πρακτικές για την αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση προβληματικών καταστάσεων.
Οι εκπαιδευτικοί έφυγαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από την παρουσίαση, αλλά και προβληματισμένοι καθώς η ανάγκη για συνεχή και επικαιροποιημένη ενημέρωση είναι επιτακτική. Κρίθηκε απαραίτητη η συνεργασία με το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ως έγκυρη πηγή πληροφόρησης, όπως και η επανάληψη παρόμοιων, ποιοτικών δράσεων, που βελτιώνουν το δύσκολο έργο των εκπαιδευτικών.
Ευχαριστούμε θερμά το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας καθώς και τους ειδικούς κα Ψωμά-Μακρή, κα Σαρακατσάνου και κα Κομνηνού για την εξαίρετη παρουσίαση.
σε πρακτικές του «Τσι Κουνγκ –Qigong»
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία, μια πολύ ενδιαφέρουσα σύμπραξη πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 ανάμεσα στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Ν. Ιωνίας και το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Βόλου. Δεκαπέντε μαθήτριες του σχολείου μας του τομέα Υγείας και του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών επισκέφτηκαν το χώρο του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. με σκοπό να αλληλεπιδράσουν με τους μαθητές του σε δραστηριότητες αντίστοιχες του τομέα τους. Στόχος της επίσκεψης ήταν μαθητές, με ή χωρίς προβλήματα, να περάσουν λίγο χρόνο μαζί για να αντιληφθούν ότι, παρότι φοιτούν σε διαφορετικά σχολεία, οι ανάγκες τους για κοινωνικοποίηση, δημιουργικότητα και έκφραση είναι κοινές. Δέκα μαθήτριες λοιπόν της κομμωτικής και αισθητικής με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους, Κατερίνας Αράπογλου και Σταυρούλας Χαρχαρή, επιμελήθηκαν τα χτενίσματα και το μακιγιάζ μικρής ομάδας μαθητών του Ειδικού Λυκείου. Παράλληλα πέντε μαθήτριες των Εφαρμοσμένων Τεχνών, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Δήμητρας Κλένδρου, δημιούργησαν από κοινού με τους μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου ένα εικαστικό με τίτλο «όλοι μαζί». Η υπευθυνότητα με την οποία εργάστηκαν οι μαθητές μας και η άψογη συμπεριφορά των μαθητών που μας δέχτηκαν αποτέλεσαν την αρχή για μια σειρά από μελλοντικές δράσεις που μόνο θετικές εμπειρίες προσφέρουν στους μαθητές και των δύο σχολείων. Ήδη καθορίστηκε η επόμενη συνεργασία στο θεατρικό που ετοιμάζει το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. σε λίγες μέρες. Μαθητές του σχολείου μας θα επιμεληθούν χτενίσματα, μακιγιάζ και μικρό μέρος των σκηνικών. Οργανωτής και εμπνευστής για τη συνεργασία ΕΠΑ.Λ. και ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. είναι ο καθηγητής του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας, Γιάννης Καραδόντας με την στήριξη της ψυχολόγου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ., Σταυρούλας Τσέλια και της νοσηλεύτριας Βασιλικής Σκαρλή. Θερμές ευχαριστίες στους Διευθυντές και συλλόγους καθηγητών και των δύο σχολείων που ενθάρρυναν την πρωτοβουλία αυτή.
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410885740_2047201705672988_7026422753986720013_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410866554_2047201675672991_7534601177494312072_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410164447_2047201609006331_5298134785673483825_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410122684_2047201695672989_4504476592303567741_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410179557_2047201792339646_7222676457272160758_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410210103_2047201595672999_8527489568354995386_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410840364_2047201565673002_1280034538420144678_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410156691_2047201502339675_5356839335405476084_n-150x150.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2024/01/410007036_2047201485673010_1528164577266458450_n-150x150.jpg)
2ο βραβείο στην κατηγορία Λυκείου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Map Competition με θέμα “Χαρτογραφώντας την προσβασιμότητα
Μαθητές της Γ ‘ τάξης των τμημάτων Γραφικών Τεχνών, Δομικών Έργων – Γεωπληροφορικής και Φυσικοθεραπείας κέρδισαν το 2ο βραβείο στην κατηγορία Λυκείου στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Map Competition με θέμα “Χαρτογραφώντας την προσβασιμότητα. Μπορεί ο συμμαθητής μου με αμαξίδιο να έρθει στο σχολείο;”. Μαθητές και των τριών τομέων συνεργάστηκαν και με τη χρήση ενός αναπηρικού αμαξιδίου, βιωματικά, χαρτογράφησαν τη διαδρομή από τη στάση του λεωφορείου ως τις εισόδους του σχολείου αλλά και τις πιθανές διαδρομές εντός του προαύλιου χώρου. Κατέγραψαν τα σημεία εύκολης πρόσβασης αλλά και τα πολλά σημεία (όπως σκάλες, σκαλοπάτια κ.λπ.) που θα μπορούσαν να βελτιωθούν προτείνοντας λύσεις συναφείς με τον τομέα τους (ράμπες, ειδικές επιστρώσεις, σωστές κλίσεις εδάφους, ειδικές σημάνσεις κ.ά.). Σκοπός ήταν η χαρτογράφηση των σημείων και η δημιουργία ενός story map. Απώτερος στόχος και ευχή η αναβάθμιση του χώρου, εντός και γύρω από το σχολείο, ώστε όλοι οι μαθητές και καθηγητές, με ή χωρίς κινητικές δυσκολίες, να έχουν αυτόνομη, απρόσκοπτη και ισότιμη πρόσβαση.
Συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό.
https://mapcompetition.gr/prosvasimotita-apotelesmata/
ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ
Στα πλαίσια του μαθήματος Αειφόρος ανάπτυξη και προστασία του περιβάλλοντος παρασκευάστηκε στο εργαστήριο Χημείας σαμπουάν αναδόμησης με κερατίνη και πρωτεΐνες μεταξιού με ήπιες επιφανειαοδραστικές ουσίες με καλές απορρυπαντικές ιδιότητες και καλό αφρισμό χωρίς προσθήκη SLS [ θεϊκό λα ουρικό νάτριο] ουσία που ενοχοποιείται τα τελευταία χρόνια για καρκινογένεση. Ευχαριστούμε θερμά την συνάδερφο κ. Γεροπούλου για την παρουσίαση και την προετοιμασία του προϊόντος.
Οι εκπαιδευτικοί
Μπατάβα Παναγίωτα
Αράπογλου Αικατερίνη
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/343671710_219653474028431_130012595582415809_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/343703828_183436191275963_8651294036228302606_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/343763420_3214551838834866_2085858423997299136_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/343727376_945376386900186_1323179003824388133_n.jpg)
ΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ
Στα πλαίσια του μαθήματος Τεχνικές ευεξίας-χαλάρωσης κεφαλής και προσώπου
που πραγματοποιήσαμε στο σχολείο 1’ ΕΠΑΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ευχαριστούμε θερμά τον συνάδερφο κ. Πλαβό για την εμπειρία και την γνώση του στην παρουσίαση να συνδέσει την θεωρία και την πράξη του βελονισμού κατά την προετοιμασία του πλυσίματος της κεφαλής ενός πελάτη στο κομμωτήριο.
Έγινε επίδειξη με συγκεκριμένες πιέσεις των σημείων κατά την μάλαξη της κεφαλής, ώστε ο πελάτης να έχει τις ευεργετικές ιδιότητες και βαθύτερης χαλάρωσης του πριν την κόμμωση.
Οι εκπαιδευτικοί
Μπατάβα Παναγιώτα
Αραπογλου Αικατερίνη
ΔΡΑΣΗ: «Απώλειες στο σχολικό πλαίσιο: Δημιουργική Προσαρμογή και Νοηματοδότηση στο Εδώ και Τώρα».
Διοργανωτής/Συντονιστής Δράσης: Χάμος Νικόλαος – Ψυχολόγος Π.Ε 23, Ειδ. Ψυχοθεραπευτής
Εισηγητές: Ιωάννα Καλώτα – Ψυχοθεραπεύτρια, Εκπαιδεύτρια και Επόπτρια Gestalt, Θωμαΐς Ντέμκα – Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Εκπ. Ψυχοθεραπεύτρια Gestalt, Εκπαιδευτικός, Μάχη Βαΐτση – Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Εκπ. Ψυχοθεραπεύτρια Gestalt, Ιωάννα Δομουχτσίδη – Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας, Εκπ. Ψυχοθεραπεύτρια Gestalt, Διοικητικό στέλεχος διαχείρισης ανθρωπίνου δυναμικού
ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΔΡΑΣΗΣ:
Στις 27/3/2023 στο 1ο ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας του Νομού Μαγνησίας πραγματοποιήθηκε δράση σχετικά με την απώλεια, την κρίση και πως τη διαχειριζόμαστε. Ο τίτλος της δράσης είναι ‘Απώλειες στο σχολικό πλαίσιο: Δημιουργική Προσαρμογή και Νοηματοδότηση στο Εδώ και Τώρα’. Η παρούσα δράση απευθύνθηκε ως επί το πλείστον στους εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας με αφορμή ορισμένα απρόσμενα γεγονότα που συνέβησαν στο χώρο του σχολείου αλλά και εν γένει στη χώρα (π.χ το δυστύχημα στα Τέμπη). Την πρωτοβουλία της δράσης καθώς και την οργάνωση της ανέλαβε ο ψυχολόγος του σχολείου Κος Χάμος Νικόλαος ο οποίος κάλεσε και συνεργάστηκε για την υλοποίησή της με το Gestalt Foundation Θεσσαλίας.
Η δράση αυτή η οποία διήρκησε 3 ώρες και αποτελούνταν από το 1ο κομμάτι το οποίο ήταν η ενημέρωση και παρουσίαση από της εισηγήτριες του Gestalt Foundation Kα Ιωάννα Καλώτα, Κα Μάχη Βαΐτση, Κα Θωμαΐς Ντέμκα και Κα Ιωάννα Δομουχτσίδη για την απώλεια, το πένθος, τα στάδια της απώλειας και του πένθους καθώς και ενδεικτικούς τρόπους διαχείρισης τους στο σχολικό πλαίσιο αλλά και εκτός σχολικού πλαισίου. Το 2ο κομμάτι αποτελούνταν από κάποιες βιωματικές ασκήσεις βασισμένες στη ψυχοθεραπεία Gestalt με σκοπό την καλύτερη κατανόηση και αποτύπωση όσον αναφέρθηκαν και συζητήθηκαν στο κομμάτι της παρουσίασης. Σαφέστερα, οι στόχοι της συγκεκριμένης δράσης ήταν οι εξής: Να προσκαλέσει τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς σε μια διαδικασία αναγνώρισης της απώλειας ως ευκαιρίας για συνειδητοποίηση, ανάπτυξη και εξέλιξη της σχέσης τόσο με τους άλλους – μαθητές, γονείς, συναδέλφους – όσο και με τον ίδιο τον εαυτό. Να φέρει σε επαφή τους εκπαιδευτικούς με δημιουργικότερους τρόπους έκφρασης, επικοινωνίας και συνεργασίας αλλά και να υποστηρίξει, να φροντίσει και να ενδυναμώσει την ψυχοκοινωνική υγεία των εκπαιδευτικών.
Η συμμετοχή και η ανταπόκριση από τους εκπαιδευτικούς ήταν μεγάλη. Υπήρξε σημαντική αλληλεπίδραση μεταξύ των εισηγητών και των συμμετεχόντων κάτι που βοήθησε τους συμμετέχοντες να ενδυναμωθούν, να αποκτήσουν γνώσεις και ικανότητες που θα μπορέσουν με τη σειρά τους να χρησιμοποιούν στο σχολικό πλαίσιο. Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς του 1ου ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας για τη συμμετοχή τους καθώς επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ στις εισηγήτριες Kα Ιωάννα Καλώτα, Κα Μάχη Βαΐτση, Κα Θωμαΐς Ντέμκα και Κα Ιωάννα Δομουχτσίδη και στο Gestalt Foundation Θεσσαλίας για τη συνεργασία και τη συμμετοχή στην πραγματοποίηση της δράσης.
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo1-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo2-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo3-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo4-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo6-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/04/photo5small-768x1024.jpg)
ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟ 1o ΕΠΑΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Την Τρίτη 28/03/2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Εθελοντική Αιμοδοσία , με την συμμετοχή μαθητών και καθηγητών. Ευχαριστούμε θερμά το Τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Βόλου και ιδιαίτερα το προσωπικό της κινητής μονάδας που μας βοήθησε σε αυτή μας την προσπάθεια, τόσο για την άψογη συνεργασία μας, όσο και για την ευαισθησία με την οποία αντιμετώπισαν τους μαθητές μας, πολλοί από τους οποίους αιμοδοτούσαν για πρώτη φορά.
Η αιμοδοσία είναι πράξη αγάπης και απόδειξη κοινωνικής ευαισθησίας. Τα αποτελέσματά της σώζουν ζωές διότι το αίμα ούτε παράγεται, ούτε αντικαθίσταται.
Το αίμα μόνο χαρίζεται .
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2023/03/338832827_702428131633120_7721448560695057724_n.jpg)
Διαδικτυακή συνάντηση μέσω Webex με θέμα: «Σεξουαλική Αγωγή»
Την Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 12:30 μ.μ., πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση μέσω Webex με θέμα: «Σεξουαλική Αγωγή».
Καλεσμένος της συνάντησης ήταν ο κ. Αντώνιος Γκαράς, επίκουρος καθηγητής Μαιευτικής – Γυναικολογίας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και εισηγητής ο εκπαιδευτικός του τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας Ιωάννης Καραδόντας M.Sc, PhD.
Στο πλαίσιο της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, η οποία αποτελεί πλέον αδήριτη ανάγκη ύπαρξης στα σχολεία, για την αποτελεσματικότερη υποστήριξη και προστασία της σεξουαλικής ανάπτυξης των εφήβων, καθώς και ουσιαστική προϋπόθεση πρόληψης σε θέματα υγείας, παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα σχετικής έρευνας-ερωτηματολογίου που υλοποιήθηκε σε δείγμα 150 μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας συνυφασμένα με σχετικές πληροφορίες όπως επιδημιολογικά δεδομένα, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, εφηβική εγκυμοσύνη, αντισύλληψη κλπ.
Η παρουσίαση είχε ως αποδέκτες τους μαθητές/τριες των έξι τμημάτων της Α’ τάξης (το πρόγραμμα συνεχίζεται και για τις υπόλοιπες τάξεις) της σχολικής μας μονάδας, που την παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και προσήλωση, κατά τη διάρκεια του ωρολογίου προγράμματος στις αίθουσές τους, μέσω εγκατεστημένου εξοπλισμού, για τον οποίο φρόντισε ο υποδιευθυντής του σχολείου Παναγιώτης Τουλιάτος.
Διαδικτυακή συνάντηση με θέμα: «Η πανδημία μας ενώνει»
Την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 10:30 π.μ., στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων εορταστικών εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, διοργανώθηκε διαδικτυακή συνάντηση με θέμα: «Η πανδημία μας ενώνει».
Στόχος και αντικείμενο της συνάντησης ήταν η στήριξη των συνανθρώπων μας της τρίτης ηλικίας. Προσκλήθηκαν οίκοι ευγηρίας από όλη την Ελλάδα και συγκεκριμένα από την Ξάνθη, τον Βόλο, τη Θήβα, την Καλαμάτα και το Ηράκλειο , οι οποίοι με χαρά ανταποκρίθηκαν και συμμετείχαν ενεργά στην εκδήλωση. Μετά από μια διαφωτιστική ενημέρωση για την «Εργαλειοθήκη του πόνου», ομάδα μαθητών του σχολείου τραγούδησαν τα κάλαντα με τη διεύθυνση της κας Ειρήνης Μαγκλάρα και συνοδεία της κας Αφροδίτης Καλαντζοπούλου και έστειλαν θερμές ευχές συγκινώντας βαθιά τους συμμετέχοντες.
Την πρωτοβουλία και ευθύνη της διοργάνωσης ανέλαβε ο εκπαιδευτικός του τομέα Υγείας-Πρόνοιας-Ευεξίας Ιωάννης Καραδόντας, και την τεχνική υποστήριξη ο υποδιευθυντής του σχολείου Παναγιώτης Τουλιάτος.
Διαδικτυακή εκδήλωση για το αποτύπωμα του κορωνοϊού από το 1ο ΕΠΑΛ και το 2ο Ε.Κ. Νέας Ιωνίας
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου, διαδικτυακή εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν το 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας και το 2ο Ε.Κ. Ν. Ιωνίας για το αποτύπωμα του Covid 19. Επίσημος ομιλητής ήταν ο καθηγητής Πνευμονολογίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και διευθυντής της Πνευμονολογικής Κλινικής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας, Κωνσταντίνος Γουργουλιάνης.
Η ημερίδα απευθύνονταν σε γονείς, μαθητές κι εκπαιδευτικούς. Χαιρετισμούς απηύθυναν ο διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας Δημήτρης Κόκκινος και ο διευθυντής του 2ου Ε.Κ. Ιωάννης Μπερέτας, ο οποίος μάλιστα εκείνη την ώρα δίδασκε στο νυχτερινό σχολείο του 4ου ΕΠΑΛ και οι μαθητές παρακολούθησαν ζωντανά την ενδιαφέρουσα ημερίδα.
Σημαντική ήταν η συμβολή του Δρ. Ιωάννη Καραδόντα καθηγητή του 1ου ΕΠΑΛ, ο οποίος μάλιστα θήτευσε στο πλευρό του κ. Γουργουλιάνη, ενώ οι φιλόλογοι του 1ου ΕΠΑΛ συγκέντρωσαν από την αρχή της εβδομάδας απορίες και ερωτήματα μαθητών κι εκπαιδευτικών.
Ο διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας κ. Κόκκινος έκανε λόγο για μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εκδήλωση, καθώς όπως είπε «Είχαμε τη χαρά να ενημερωθούμε από έναν μεγάλο επιστήμονα, από μία ψύχραιμη φωνή, τον κ. Γουργουλιάνη, ο οποίος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις που είχανε συγκεντρωθεί».
Την εκδήλωση παρακολούθησε ο διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χαράλαμπος Σταχτέας, καθώς και ο συντονιστής Παιδαγωγικού και επιστημονικού Έργου Σεραφείμ Σπανός.
Ο κ. Κόκκινος ευχαρίστησε όλους τους καθηγητές κι όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτής της ημερίδας από τον τομέα Υγείας του σχολείου. Ειδικότερα, ευχαρίστησε τους κ.κ. Γεώργιο Γεροντίδη εκπαιδευτικό, Χαρίκλεια Τσαμτσάκη υποδιευθύντρια, υπεύθυνη παρουσίασης της ημερίδας, Παναγιώτη Τουλιάτο που είχε το συντονισμό στο τεχνικό κομμάτι της εκδήλωσης, καθώς κι όλους τους συμμετέχοντες και φυσικά τον κεντρικό ομιλητή της εκδήλωσης κ. Κων. Γουργουλιάνη. Μάλιστα ο κ. Κόκκινος ανέφερε ότι θα διοργανωθούν κι άλλες ημερίδες, μέσα στο επόμενο χρονικό διάστημα.
Οργάνωση από το 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας της επίσημης εκδήλωσης της ΔΔΕ Μαγνησίας για την ημέρα κατά του ρατσισμού
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα, Πέμπτη 21-3-2019 στο Πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας, παρουσία επίσημων προσκεκλημένων, η επίσημη εκδήλωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Μαγνησίας για την Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού. Η οργάνωσή της, για τη φετινή σχολική χρονιά, ανατέθηκε στο 1ο ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας.
Μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση: Zυλάλι Οργκές , Πέππα Θεοδώρα, Αδάμ Σοφία , Μίχο Χριστίνα ,Χιώτη Βασιλική, Κυπριζλή Χαρά, Χιλντεμπάτογλου Φωτεινή , Κεσμετζή Ειρήνη, Ντόνας- Τσιάκας Μάρκος, Καραγιάννη Κυριακή
Τσουλχάι Μπρισίλντα, Στεργιοπούλου Ευαγγελία, Βοβότη Αγγελική, Δεσύπρης Νίκος , Χρήστου Ανδρέας, Καραδήμητρου Κωνσταντίνα, Μακρυγεωργίου Χριστίνα, Ιβάνοβα Βάνια, Μποντέ Κατερίνα, Αμπντ Ελράζεκ Μαριάνθη, Κεφαλά Στεφανία, Βασιλείου Σοφία, Αγροκώστας Γιάννης, Λεβέντη Μαρία, Τσιούπη Νιόβη, Χατζηγεωργίου Ευθυμία
Τραγούδι ” ΚΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΞΕΝΟΣ…” σε στίχους της μαθήτριας του σχολείου ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ
Φωτογραφικός διαγωνισμός από το 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας
Ο μαθητικός φωτογραφικός διαγωνισμός με θέμα “Πείτε ΟΧΙ στο Ρατσισμό“, που προκύρηξε το σχολείο μας ολοκληρώθηκε με την απονομή των βραβείων. Η απονομή έγινε στα πλαίσια της επίσημης εκδήλωσης της ΔΔΕ Μαγνησίας για την Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού, που διοργάνωσε το σχολείο μας στο Πολιτιστικό κέντρο Ν. Ιωνίας.
Το πρώτο βραβείο κέρδισε η μαθήτρια Νικολέτα Καραπατή από το Αχιλλοπούλειο Λύκειο Τσαγκαράδας, το δεύτερο η Τζιναλί Βασέλικα από το 6ο Γυμνάσιο Βόλου και το τρίτο η Νόνα Φιόνα του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας για τις παρακάτω φωτογραφίες:
- 1ο βραβείο
- 2ο βραβείο
- 3ο βραβείο
Εκπαιδευτική δράση «Επανασχεδιάζω το σχολείο μου-Δημιουργώ υγιή οικοσυστήματα»
Με αφορμή την παγκόσμια μέρα περιβάλλοντος, το σχολείο μας ανταποκρίθηκε με χαρά στην εκπαιδευτική δράση «Επανασχεδιάζω το σχολείο μου-Δημιουργώ υγιή οικοσυστήματα» του ΚΠΕ Μεσολογγίου. Στις 7 & 8/6 μαθητές της Α τάξης και της Β εφαρμοσμένων τεχνών βγήκαν, περιηγήθηκαν και ενημερώθηκαν για το νέο κήπο του σχολείου. Πάνω σε ένα μεγάλο χαρτί σχεδίασαν την κάτοψή του και πρότειναν δικές τους ιδέες για προσθήκες, βελτιώσεις και λύσεις με σκοπό τη μετατροπή του σε ένα μικρό οικοσύστημα. Για να παρουσιάσουν τις προτάσεις τους δημιούργησαν ένα μεγάλο κολάζ από σκίτσα, εικόνες, κείμενα και φυτά του κήπου. (Υπεύθυνοι καθηγητές: Λ. Πλαβός, Δ. Κλένδρου, Ε. Μαγκλάρα, Δ. Κολτσιδοπούλου).
Η εκδήλωση του σχολείου στο Τ.Ε.Ε Μαγνησίας για τα προγράμματα Erasmus+/ΚΑ1 και το θεσμό της μαθητείας
Ο τίτλος της εκδήλωσης ήταν «Οργανώνοντας και επιτυγχάνοντας τη μάθηση σε χώρους εργασίας – προγράμματα Erasmus+/KA1 στην Ευρώπη και 4ο Μεταλυκειακό έτος μαθητείας στην Ελλάδα».
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15-5-19 στο αμφιθέατρο του Τ.Ε.Ε. μαγνησίας με την συμμετοχή καθηγητών, μαθητών, γονέων και φορέων εργασίας.
Συμμετοχή του σχολείου μας στον 5ο Ημιμαραθώνιο Βόλου
Στις 20/04/1019 πραγματοποιήθηκε ο 5ος Ημιμαραθώνιος Βόλου και το 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας ήταν εκεί με την ολοκαίνουργια γεμάτη ενέργεια ομάδα δρομέων, που φτιάξαμε φέτος. Όλοι δραστηριοποιηθήκαμε!
Οι γραφίστες του σχολείου μας σχεδίασαν το λογότυπο της ομάδας μας και ύστερα από διαγωνισμό ο Άγγελος Μοσχοφίδης έφτιαξε το λογότυπο της ομάδας με ένα χταπόδι…… όλο πόδια.
Προπονηθήκαμε όλοι μαζί, γελάσαμε, ιδρώσαμε, χρονομετρηθήκαμε… και τη μέρα του αγώνα ήμασταν όλοι εκεί. Δρομείς … καθώς και εθελοντές, που ακούραστα έδιναν χαρά νερά και ενθάρρυνση σε συμμαθητές και μη.
Ευχαριστούμε το Σύλλογο Δρομέων Βόλου που μας έδωσε αυτή την ευκαιρία, καθώς και όσους μας βοήθησαν. Του χρόνου θα ήμαστε πάλι εκεί.
Οι δρομείς που πήραν μέρος στον αγώνα ήταν οι εξής:
ΚΕΝΤΕΡΟΓΛΟΥ | ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ |
ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΣ | ΧΡΗΣΤΟΣ |
ΣΤΑΥΡΟΥ | ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ |
ΕΛΠΙΔΗΣ | ΜΙΧΑΗΛ |
ΑΓΕΡΩΤΗΣ | ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ |
ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΟΥ | ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΑΡΙΑ |
ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ | ΑΓΓΕΛΟΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ |
ΜΕΛΗ | ΜΕΛΙΝΑ |
ΜΟΥΤΣΑ | ΜΑΡΙΟ |
ΝΑΝΟΥ | ΚΕΡΑΣΙΑ |
ΠΑΤΑΤΑΝΕ | ΜΑΡΙΑ |
ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣ | ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ |
ΚΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ | ΓΕΩΡΓΙΟΣ |
ΚΟΚΚΙΝΟΣ | ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ |
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ | |
ΜΑΝΤΑΛΙΑΝΟΥ | ΑΣΠΑΣΙΑ |
Οι εθελοντές που πρόσφεραν τη βοήθειά τους ήταν:
ΑΝΤΕΚΕΛΙΔΟΥ | ΕΥΡΥΚΛΕΙΑ |
ΑΡΧΟΝΤΗ | ΕΥΑΝΘΙΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ |
ΒΟΥΡΟΥΚΟΣ | ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ |
ΓΚΙΣΤΙ | ΟΡΙΑΛΝΤΟ |
ΚΑΤΣΑΝΟΠΟΥΛΟΥ | ΘΕΟΔΩΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ |
ΚΟΥΚΑ | ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ |
ΚΟΥΝΤΡΙΑ | ΜΑΡΙΑ |
ΜΑΚΡΗΣ | ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ |
ΟΝΤΡΙΑ | ΡΑΦΑΕΛΑ ΕΛΕΝΗ |
ΠΩΠΟΥ | ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ |
ΣΟΥΛΑ | ΣΟΦΙΑ |
ΤΣΟΥΛΧΑΙ | ΜΠΡΙΣΙΛΝΤΑ |
ΧΑΝΤΖΟΓΛΟΥ | ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ |
ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ | ΕΙΡΗΝΗ |
ΧΡΗΣΤΟΥ | ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ |
ΧΑΤΖΟΓΛΟΥ | ΙΩΑΝΝΟΥ |
Οργάνωση από το 1ο ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας της επίσημης εκδήλωσης της ΔΔΕ Μαγνησίας για την ημέρα κατά του ρατσισμού
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε σήμερα, Πέμπτη 21-3-2019 στο Πολιτιστικό κέντρο Νέας Ιωνίας, παρουσία επίσημων προσκεκλημένων, η επίσημη εκδήλωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Μαγνησίας για την Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού. Η οργάνωσή της, για τη φετινή σχολική χρονιά, ανατέθηκε στο 1ο ΕΠΑ.Λ Νέας Ιωνίας.
Μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση: Zυλάλι Οργκές , Πέππα Θεοδώρα, Αδάμ Σοφία , Μίχο Χριστίνα ,Χιώτη Βασιλική, Κυπριζλή Χαρά, Χιλντεμπάτογλου Φωτεινή , Κεσμετζή Ειρήνη, Ντόνας- Τσιάκας Μάρκος, Καραγιάννη Κυριακή
Τσουλχάι Μπρισίλντα, Στεργιοπούλου Ευαγγελία, Βοβότη Αγγελική, Δεσύπρης Νίκος , Χρήστου Ανδρέας, Καραδήμητρου Κωνσταντίνα, Μακρυγεωργίου Χριστίνα, Ιβάνοβα Βάνια, Μποντέ Κατερίνα, Αμπντ Ελράζεκ Μαριάνθη, Κεφαλά Στεφανία, Βασιλείου Σοφία, Αγροκώστας Γιάννης, Λεβέντη Μαρία, Τσιούπη Νιόβη, Χατζηγεωργίου Ευθυμία
Τραγούδι ” ΚΙ ΑΣ ΕΙΜΑΙ ΞΕΝΟΣ…” σε στίχους της μαθήτριας του σχολείου ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ
Κατάθεση στεφάνου
Το 1ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας κατέθεσε στεφάνι στο μνημείο πεσόντων (πλατεία Ευαγγελίστριας) εκ μέρους της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Ημερίδα με θέμα Πρώτες Βοήθειες.
Την Πέμπτη 04/04/2019 στο πλαίσιο του προγράμματος Μια Νέα Αρχή Στα ΕΠΑΛ (ΜΝΑΕ), πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα με θέμα Πρώτες Βοήθειες.
Ευχαριστούμε θερμά τον Ερυθρό Σταυρό για την ενημέρωσή που μας πρόσφερε,τόσο για την έγκαιρη και σωστή εκτίμηση μιας επείγουσας κατάστασης, όσο και για την ορθή αντιμετώπιση των τραυμάτων.
Ευχαριστούμε επίσης και την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης που με τις γνώσεις τους πάνω στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση εκπαίδευσαν τους μαθητές μας και όλους όσους το επιθυμούσαν για τους σωστούς χειρισμούς, σ΄ αυτή την τόσο σωτήρια δεξιότητα.
Εθελοντική αιμοδοσία
Στις 10/01/2019 στο προαύλιο του 1ου ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας πραγματοποιήθηκε, όπως είχε προγραμματιστεί εθελοντική αιμοδοσία με την συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών. Ο σύλλογος των καθηγητών και ο διευθυντής κ. Κόκκινος Δημήτρης ευχαριστούν θερμά την κινητή μονάδα αιμοδοσίας του Γ.Ν.Ν.Β, καθώς και όλους όσους έδωσαν λίγο από τον χρόνο τους, ώστε να βοηθήσουν ανθρώπους που έχουν ανάγκη.
Επίσκεψη στις Άσπρες πεταλούδες
Αντιπροσωπεία μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας επισκέφθηκε το ίδρυμα Άσπρες πεταλούδες μεταφέροντας ευχές και χρόνια πολλά μαζί με ένα μικρό συμβολικό δώρο.
Άσκηση διαχείρισης σεισμικού κινδύνου και παροχής πρώτων βοηθειών
Την Πέμπτη 25-10-2018 πραγματοποιήθηκε, όπως και κάθε χρόνο στο σχολείο μας άσκηση διαχείρισης σεισμικού κινδύνου με σκοπό την ετοιμότητα των καθηγητών και των μαθητών στην περίπτωση που θα χρειαστεί. Επίσης η Αγγελουσοπούλου Ζωή με την βοήθεια της Μιχάλη Συνοδής, καθηγήτριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας ενημέρωσαν τον σύλλογο των καθηγητών σε θέματα πρώτων βοηθειών στο σχολείο.
Ημέρα σχολικού αθλητισμού
Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 το σχολείο μας στο πλαίσιο της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2018 πραγματοποίησε στον χώρο του σχολείου πλήθος αθλητικών δραστηριοτήτων. Με συμμετοχή προσκεκλημένων, που ήρθαν να ενημερώσουν τους μαθητές πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:
Πιλάτες, Καράτε, Βόλεϊ, Πινκ Πονκ, Μπάσκετ, Προβολή ταινίας μικρού μήκους
Επιμόρφωση των καθηγητών του σχολείου μας στην 3D εκτύπωση
Το σχολείο μας συμμετείχε με 4 καθηγητές του τομέα των «Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού» και του τομέα των «Εφαρμοσμένων Τεχνών» στο πολύ ενδιαφέρον επιμορφωτικό πρόγραμμα «Από το 3D Modelling στο 3D Printing: Η περίπτωση του FreeCAD και της Python σε συνεργασία με το Cura» που οργάνωσε η Επιστημονική Ένωση για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ.) Λάρισας. Παρότι το σχολείο μας έχει παράδοση στη χρήση CNC, θεωρήθηκε χρήσιμη η γνωριμία με την τρισδιάστατη εκτύπωση στην οποία κατασκευάζονται αντικείμενα με μηδενική διάθεση απορριμμάτων.
Ήδη οι μαθητές του τομέα των «Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού» σχεδίασαν ψηφιακά την μακέτα ενός διώροφου σπιτιού στο εργαστήριο του σχολείου κι αναμένουμε την εκτύπωσή του!