MOVIE MAKER

Ο συνδυασμός εικόνας και ήχου μπορεί να μεταφέρει ένα μήνυμα πολύ πιο σύντομα και πολύ ισχυρότερα από παραγράφους ολόκληρου κειμένου. Αν νομίζετε πως είναι δύσκολη η δημιουργία ενός βίντεο διαβάζοντας όλα τα παρακάτω θα σας δείξουμε πώς να το κάνετε πολύ εύκολα με το δωρεάν πρόγραμμα Movie Maker της Microsoft.

Λήψη του Movie Maker

Ενώ σε παλαιότερες εκδόσεις των Windows το πρόγραμμα Movie Maker ήταν προεγκατεστημένο στο λειτουργικό σύστημα, στα Windows 7 η Microsoft αποφάσισε να το αφαιρέσει, και να το δίνει πλέον μέσω της δωρεάν σουίτας windows Essentials 2012

Λήψη του Movie Maker πατήστε εδώ

Εργασίες μαθητών στο πρόγραμμα Movie Maker

Οι μαθητές χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα movie maker, μπορούν να γίνουν σκηνοθέτες και παραγωγοί φτιάχνοντας τις δικές τους ταινίες.
Πιο συγκεκριμένα θα ασχοληθείτε με τη δημιουργία ενός video που θα αποτελείται από εικόνες σχετικές με το θέμα που θα διαλέξετε. Επίσης πρέπει να χρησιμοποιήσετε εφέ και μεταβάσεις, να εισάγετε τίτλους αρχής και τέλους. Επιπρόσθετε  κάθε εικόνα θα πρέπει να έχει ανάλογη επεξήγηση.

Το καλύτερο video -που θα επιλεχθεί με τη διαδικασία της ψηφοφορίας των συμμαθητών σας- για επιβράβευση θα εισαχθεί στο διαδίκτυο (internet)

Θέματα επιλογής:

Οι λίμνες της Ελλάδας