ΏΡΑ ΚΏΔΙΚΑ-ΡΟΜΠΟΤ

ΡΟΜΠΟΤ       παζλ κωδικα

Ώρα Κώδικα:Κάθε μαθητής πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών. Βοηθά να καλλιεργηθούν δεξιότητες επίλυσης, προβλημάτων, λογικής και δημιουργικότητας. Ξεκινώντας νωρίς, οι μαθητές θα έχουν ένα θεμέλιο για επιτυχία σε οποιαδήποτε σταδιοδρομία του 21ου αιώνα.  Η Ώρα του Κώδικα είναι μια εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών, η οποία αποσκοπεί στο να παροτρύνει οποιονδήποτε, να δει ότι μπορεί να αποκτήσει βασικές γνώσεις γύρω από την επιστήμη της πληροφορικής με το σύνθημα «όλοι μπορούν».

ΓΡΑΦΩ ΚΩΔΙΚΑ!  ΒΑΖΩ ΕΝΤΟΛΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ!

Τι σημαίνει κώδικας; Γνωρίζεις πως κάθε αλληλεπίδραση ανάμεσα σε άνθρωπο και υπολογιστή γίνεται μέσα από τον Κώδικα; Είτε χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου, το tablet, το κινητό, ή οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ο κώδικας είναι εκεί! Μπορεί να μην τον βλέπεις, αλλά ο κώδικας  είναι εκεί. Αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς, βρίσκεται παντού και είναι απαραίτητος σε καθημερινή επαφή με την τεχνολογία.

Προγραμματίζω ή αλλιώς δημιουργώ έναν κώδικα, σημαίνει να πείτε στον υπολογιστή τι να κάνει δίνοντάς του εντολές στις οποίες ανταποκρίνεται.

Ας γίνουμε προγραμματιστές για μια ώρα!! OΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

ΤΡΕΞΕ MARCO-ΣΟΦΙΑ

ΜΑΘΗΜΑ 1: Η ώρα του κώδικα – Α,Β τάξη – Επίλυση προβλήματος με puzzle

ΜΑΘΗΜΑ 2: Η ώρα του κώδικα – Β τάξη – Καλλιτέχνης

ΜΑΘΗΜΑ 3: Η ώρα του κώδικα – Γ, Δ τάξη – Επίλυση προβλήματος με προγραμματισμό

ΜΑΘΗΜΑ 4: Η ώρα του κώδικα –  Δ, Ε τάξη – Επίλυση προβλήματος με προγραμματισμό

ΜΑΘΗΜΑ 5: Η ώρα του κώδικα -Ε,ΣΤ τάξη- Παιχνίδι Angry Birds

ΜΑΘΗΜΑ 6 Δομή ακολουθίας με περισσότερες εντολές. Κάνε τη μέλισσα να φτάσει στο λουλούδι και να φτιάξει μέλι. Δείτε εδώ

Η ώρα του κώδικα Γράψε κώδικα με την Άννα και την Έλσα

Minecraft ΥΔΑΤΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ:1.1 ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΥΔΑΤΙΝΟ ΤΑΞΙΔΙ