Εθισμός στο διαδίκτυο

Περιγραφή

Ο εθισμός στο διαδίκτυο είναι μια σχετικά νέα μορφή εξάρτησης. Αναφέρεται στη περίπτωση όπου το διαδίκτυο αποκτά μεγαλύτερη σημασία και προτεραιότητα στη ζωή σου από τους φίλους, την οικογένεια και την εργασία σου, κυριαρχεί στη καθημερινότητα σου και είναι ένα στοιχείο της που δεν θέλουμε να αποχωριστείς.

Μορφές εθισμού στο διαδίκτυο

• Εθισμός στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης
  • Εθισμός σε video games

Τα παιδιά που είναι εξαρτημένα στο διαδίκτυο είναι ευάλωτα και σε άλλες καταστάσεις (π.χ. είναι διατεθειμένα να συναντήσουν κάποιον που γνώρισαν μέσω διαδικτύου ή να δώσουν προσωπικά τους στοιχεία σε μια ιστοσελίδα)

Σημάδια υπερβολικής χρήσης διαδικτύου ή online παιχνιδιών

1. Απομονώνεστε από την οικογένεια και τους φίλους σας δεν βγαίνετε από το δωμάτιο, παραμελείτε την προσωπική υγιεινή, δεν κοιμάστε και δεν τα πάτε καθόλου καλά στο σχολείο.
  2. Έχετε διέγερση, άγχος και το μυαλό σας είναι διαρκώς στο διαδίκτυο ή στο online παιχνίδι.
  3. Ηρεμείτε μόνο όταν μπείτε στο διαδίκτυο ή στο παιχνίδι.
  4. Είστε online περισσότερο απ” όσο θα θέλατε.
  5. Ξοδεύετε υπερβολικά πολύ χρόνο online.

Τα τελευταία χρόνια, ο εθισμός στο διαδίκτυο έχει μεταφερθεί από τον υπολογιστή στο smartphone.

Τρόποι αντιμετώπισης

poster-2-age-10-12

Δραστηριότητα

Κάνε το   Quiz για την Υπερβολική Ενασχόληση με το Διαδίκτυο

Διάβασε:

Χρόνος μπροστά στην οθόνη μου, πως θα βρω τις ισορροπίες μου

Καρτούν για τον εθισμό στο Διαδίκτυο

Εθισμός στο διαδίκτυο

Εθισμός στο διαδίκτυο για παιδιά Δημοτικού

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Διαδικτυακό σεμινάριο για τον εθισμό στο διαδίκτυο.

Συγκεκριμένα παραδείγματα για το τι μπορούν να κάνουν οι γονείς για την πρόληψη της εξάρτησης από το διαδίκτυο

• Εξοικειωθείτε με τη χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή, του κινητού τηλεφώνου και του διαδικτύου, γνωρίστε τις δυνατότητές τους, κατανοήστε τον ψηφιακό κόσμο και ενημερωθείτε για τους πιθανούς κινδύνους.
  • Τοποθετήστε τον ηλεκτρονικό υπολογιστή σε κοινόχρηστο χώρο.
  • Συμφωνήστε εξαρχής με το παιδί τον χρόνο χρήσης.
  • Επιτρέψτε την πρόσβαση μόνο σε ιστοσελίδες και βιντεοπαιχνίδια που είναι κατάλληλα για την ηλικία του παιδιού.
  • Αποτρέψτε τη χρήση ηλεκτρονικών/διαδικτυακών παιχνιδιών με επιθετικό περιεχόμενο.
  • Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το διαδίκτυο ως τιμωρία ή ως επιβράβευση.
  • Δημιουργήστε ευκαιρίες για πραγματικές σχέσεις με τους ανθρώπους και ενθαρρύνετε άλλα ενδιαφέροντα και δραστηριότητες, πριν από την ψηφιακή κοινωνική δικτύωση και ψυχαγωγία.
  • Δημιουργήστε ένα ανοιχτό κανάλι επικοινωνίας μέσα στην οικογένεια και καλύψτε συναισθηματικά τα παιδιά και τα υπόλοιπα μέλη της.
  • Κάντε οικογενειακά διαλείμματα από την τεχνολογία μαζί με το παιδί.
  • Επιτρέψτε μια ώρα κάθε μέρα μετά το διάβασμα και μια επιπλέον ώρα τα σαββατοκύριακα
  • Αν το παιδί έχει κινητό τηλέφωνο, περιορίστε τη χρήση internet στο χρόνο που θα έχετε ορίσει.
  • Φροντίστε όταν διαβάζει για το σχολείο να μην έχει στην κατοχή του κάποια συσκευή που συνδέεται στο διαδίκτυο.
  • Μην επιτρέπετε τη χρήση υπολογιστή, tablet ή κινητού στο κρεβάτι,

Εάν το πρόβλημα αναγνωριστεί σε αρχικό στάδιο, είναι πολύ πιο εύκολο να αντιμετωπισθεί. διαφορετικά απαιτείται επαγγελματική βοήθεια και ένα πρόγραμμα ψυχολογικής υποστήριξης είναι στις περισσότερες περιπτώσεις αποτελεσματικό όταν μιλάμε για εθισμό στο διαδίκτυο.

Σημαντικότερη όλων όμως θεωρούμε  την ΠΡΟΛΗΨΗ.

Το ΚΕΘΕΑ έχει δημιουργήσει προγράμματα υποστήριξης για εφήβους και νεαρούς ενήλικες που είναι εθισμένοι στο διαδίκτυο και τα video games.

τηλ. 1145