ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ
  • Η εταιρία Adobe έχει σταματήσει, από τις αρχές του 2021, την υποστήριξη του Flash Player ενώ η τελευταία αναβάθμιση του Flash Player απλώς ειδοποιεί το χρήστη να μην χρησιμοποιεί το προϊόν.

Για να δείτε τα αρχεία flash θα βρείτε οδηγίες στον παρακάτω σύνδεσμο:

Η εφαρμογή Adobe Flash Player - Τεχνική Στήριξη ΣΕΠΕΗΥ (sch.gr)

1) ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΛ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό 2002-2007.

2) ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΟ 2ο ΓΕΛ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό από τη γιορτή του πολυτεχνείου στις 17-11-2007.

3) ΓΙΟΡΤΗ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΣΤΟ 2ο ΓΕΛ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό από τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου και του πολυτεχνείου στις 17-11-2008.

4) ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ - ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ Ν. ΚΟΖΑΝΗΣ (ΔΗΜΟΣ ΚΑΜΒΟΥΝΙΩΝ)

Μικρόβαλτο. Χτίστηκε στα τέλη του 15ου  αιώνα με τη συνοίκηση  στο ίδιο μέρος των διάσπαρτων, στη γύρω δασώδη περιοχή, μικρών οικισμών. Έχει υψόμετρο 750 μέτρα και υπάγεται στο δήμο καμβουνίων του νομού Κοζάνης. Η έκτασή του ανέρχεται σε 30308 στρέμματα. Το 1943 καταστράφηκε ολοσχερώς από τους Γερμανούς. Η Κοινότητα Μικροβάλτου συστήθηκε το 1918 με το 19.12.1918 Διάταγμα (Φ.Ε.Κ 260/1918)

Πληροφορίες από το βιβλίο του Η.Κ. Λαμπρέτσα – ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό σε ασπρόμαυρο φόντο, από εκδηλώσεις αρκετά πριν τη σημερινή εποχή που όλους μας συγκινούν και μας κάνουν να νοσταλγούμε το χωριό μας.

5) ΤΑ ΜΠΟΥΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ

Διάφοροι μύθοι προσπάθησαν να ερμηνεύσουν το εντυπωσιακό φαινόμενο των Μπουχαριών στο Μικρόβαλτο του Δήμου Καμβουνίων, 40 χλμ. νότια της Κοζάνης. Στην πραγματικότητα είναι φυσικές γεωμορφές που προήλθαν από τη διάβρωση του εδάφους που ξεκίνησε πριν από 70.000 χρόνια. Έχουν το σχήμα χωμάτινης κολώνας από άμμους, κροκάλες, μάργες και αργίλους και πιθανή συγκολλητική ύλη από οξείδια του σιδήρου και διοξείδιο του πυριτίου, σύμφωνα με πρόσφατη έκθεση του Πανεπιστημίου της Αθήνας. Τη κορυφή των κολόνων αυτών καλύπτει ένας σχιστολιθικός βράχος που έπαιξε το ρόλο της ομπρέλλας στην εξέλιξη του σχηματισμού.
Ανέρχονται σε αριθμό περί τους είκοσι και το ύψος τους ποικίλει από 3 μέχρι 6 μέτρα. Το όνομα της τοποθεσίας "Μπουχάρια" προέρχεται από το σχήμα τους, καθότι "μπουχάρι" στην τοπική διάλεκτο σημαίνει καμινάδα.
Ενδιαφέρον στην περιοχή παρουσιάζουν επίσης κωνικοί σχηματισμοί, τα "νοχτάρια", ίδιας προέλευσης και σύστασης με τα "Μπουχάρια", χωρίς όμως το σχιστολιθικό καπέλο, που επεκτείνονται σε μήκος 2 χλμ. του ρέματος της Ποταμιάς, στα όρια του Δήμου Καμβουνίων με την κοινότητα Λιβαδερού.
Η πρώτη εικόνα για τον επισκέπτη είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή. Εμφανίζονται ξαφνικά μπροστά του και τον καθηλώνουν. Στο βάθος τα δύο ψηλότερα "Μπουχάρια" οι μεγάλοι "Άτλαντες", πιο πάνω οι "Καρυάτιδες", αριστερά τα "σαγόνια του καρχαρία", ο "φρουρός".
Στην επόμενη χαράδρα ανακαλύπτει τους "περιπατητές", τα "νοχτάρια-σταλαγμίτες" και άλλα. Το ρέμα της Ποταμιάς στη συνέχεια παρουσιάζει ευχάριστες εκπλήξεις με αποκορύφωμα τη "χαράδρα των δεσποτάδων", ανθρωπογεωμορφές απίστευτης ομορφιάς. Τα μοναδικά Μπουχάρια πρόκειται μάλιστα να αξιοποιηθούν αφού σύντομα θα φτιαχτεί στην περιοχή ένα μοναδικό γεωπάρκο.

6) ΤΟ ΓΕΩΠΑΡΚΟ ΣΤΑ ΜΠΟΥΧΑΡΙΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Έγινε πραγματικότητα η κατασκευή του γεωπάρκου στα μπουχάρια. Ένας χώρος αναψυχής τον οποίο μπορεί να απολαύσει ο επισκέπτης. Χώρος κατάλληλος και για επισκέψεις σχολείων.

7) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ

Πατήστε εδώ για να δείτε πλούσιο φωτογραφικό υλικό.

8) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 10-3-2009 ΓΙΑ ΤΗ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΓΕΛ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2008-2009

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

9) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 7-4-2009 ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ (Α1-Α3) ΤΟΥ 2ΟΥ ΓΕΛ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2008-2009

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

10) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 17-3-2009 ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ (Α1-Α3) ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2008-2009

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

11) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΩΝ ΤΟ 1981 ΣΤΟ Α.Π.Θ ΣΤΟΥ ΚΡΙΚΕΛΑ (ΛΙΜΑΝΙ) ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 20-02-2010

Τελικά έγινε πραγματικότητα η συνάντηση μας. Χάρηκα πολύ για αυτή τη συνάντηση και συγκινήθηκα ιδιαίτερα βλέποντας τους περισσότερους μετά από είκοσι πέντε χρόνια. Πολλά από αυτά που θέλω να εκφράσω (δεν είμαι καλός στο λέγειν, ποτέ δεν ήμουνα) περιέχονται στα τραγούδια με τα οποία έντυσα τις φωτογραφίες της συνάντησής μας. Με πολύ αγάπη και κέφι έκανα το μικρό φωτογραφικό αφιέρωμα της συνάντησή μας

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

12) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 17-3-2010 ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ Α1 ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2009-2010

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

13) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 20-4-2010 ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ Α2 ΤΟΥ 3ΟΥ ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2009-2010

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό .

14) ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΕΥΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 5-5-2010 ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΤΟΥ 2ΟΥ ΓΕΛ ΕΥΟΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2009-2010