Γεωγραφία ΣΤ’ Δημοτικού

Τώρα και οι μαθητές του δημοτικού σχολείου μπορούν να ζήσουν την εμπειρία της επαυξημένης πραγματικότητας!

Το μάθημα της Γεωγραφίας ΣΤ αποκτά νέες προοπτικές, παρουσιάζοντας το γαλαξία μας σε μία πρωτότυπη διάσταση. Ξεφυλλίζοντας τις πρώτες σελίδες του βιβλίου οι χρήστες έχουν την δυνατότητα, με την χρήση κινητών συσκευών (tablets και κινητά τηλέφωνα), να θαυμάσουν το ηλιακό μας σύστημα, να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικά βίντεο που έχουν σχέση με τα μαθήματά τους και τέλος μπορούν να ελέγξουν τις γνώσεις τους απαντώντας σε διάφορα κουίζ. Εγκαταστήστε την εφαρμογή, εστιάστε πάνω σε εικόνες του βιβλίου και απολαύστε τον μαγικό κόσμο της επαυξημένης πραγματικότητας.

Η εφαρμογή είναι προϊόν συνεργασίας του δημιουργού και σχεδιαστή Γεωργίου Σωτήρη με την ερευνητική ομάδα του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Ρόδου, ‘Media Pedagogy Research Group’. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας θα ελεγχθεί η δυναμική του εργαλείου ως εποπτικό και διδακτικό εργαλείο αλλά και οι πιθανές αλλαγές που απαιτούνται, ώστε να γίνει πιο αποτελεσματικό. Αν δεν έχετε το βιβλίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ψηφιακή του έκδοση,  προβάλλοντας την και εστιάζοντας στην οθόνη του υπολογιστή σας.

Media Pedagogy Research Group

Γράψτε ένα σχόλιο