Παιχνίδι Οδηγίες Διαδίκτυο

Πώς θα χρησιμοποιηθεί το παιχνίδι μνήμης στο μάθημα

Το παιχνίδι αυτό είναι για έναν παίχτη/παίχτρια και ο στόχος είναι να βρεις τα ίδια ζευγάρια ζώων σε όσο λιγότερο χρόνο μπορείς.

Μπορούν να το παίξουν όλες οι ηλικίες και ιδιαίτερα οι μαθητές/μαθήτριες του Νηπιαγωγείου  και  των τριών πρώτων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Επίσης προσφέρεται για μαθητές/τριες με  Μαθησιακές Δυσκολίες καθώς και για άτομα με ήπια νοητική υστέρηση.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον/την εκπαιδευτικό ως έναυσμα ή ως γενίκευση στη διδασκαλία της ενότητας «Τα απειλούμενα είδη ζώων που ζουν στην Ελλάδα» στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης ή στο μάθημα της Μελέτης του Περιβάλλοντος. Παρόμοια μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τον/την εκπαιδευτικό του Ειδικού Σχολείου και του Τμήματος Ένταξης, ώστε οι μαθητές/μαθήτριες να ευαισθητοποιηθούν σε οικολογικά προβλήματα.

Στην ενότητα Διαδίκτυο ο/η εκπαιδευτικός μπορεί να βρει περισσότερες πληροφορίες  για τα απειλούμενα είδη ζώων που ζουν στην Ελλάδα.

Παιχνίδι Οδηγίες Διαδίκτυο