ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ

Η ενδοσχολική βία και ο σεβασμός

1ο ΕΠΑ.Λ. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Η ταινία αυτή είναι δημιούργημα μιας ομαδικής προσπάθειας μαθητών και καθηγητών του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Αμπελοκήπων  Θεσσαλονίκης  στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας του Β΄ τετραμήνου το σχολικό έτος 2011 –  2012.

Κεντρικό μήνυμα είναι η καταλυτική δύναμη της  ηθικής αξίας  του σεβασμού ενάντια σε μία παραβατική συμπεριφορά  των νέων, όπως εμφανίζεται  με το κοινωνικό φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, φαινόμενο που παίρνει συνεχώς και μεγαλύτερες διαστάσεις στην ελληνική σχολική κοινωνία.

Η ταινία μας κάνει αναφορά στις μορφές που παίρνει η σχολική βία και ο εκφοβισμός και προσπαθεί μέσα από τους ρόλους των εμπλεκόμενων ατόμων (θύματα, θύτες, μάρτυρες) να καταγράψει τις αντίστοιχες συμπεριφορές τους και να αναδείξει τα συναισθήματα που τους κατακλύζουν.

Η  όλη προσπάθεια κορυφώνεται στο τέλος με την βούληση των μαθητών να βάλουν τέλος στην λαίλαπα της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με την πρόταση της καλλιέργειας, προώθησης  και επικράτησης  των ηθικών αξιών του σεβασμού και της εκτίμησης.

Όλα τα «άσχημα»,  όπως το πως αισθάνονται τα παιδιά που δέχονται τον εκφοβισμό και τη βία, μπορούν να τα διώξουν τα «όμορφα», όπως ο σεβασμός και η εκτίμηση του άλλου.

Κλείνουμε με την ευχή αυτή η μικρή μας προσπάθεια να φανεί χρήσιμη και ωφέλιμη.

Οι συμμετέχοντες

μαθητές

και εκπαιδευτικοί

About me

Ονομάζομαι Ακριβόπουλος Ανδρέας ειδικότητας ΠΕ18.40 Εμπορίας και Διαφήμισης (Marketing) και διδάσκω από το 2007 στο 1ο ΕΠΑΛ Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης μαθήματα του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας, καθώς και των ειδικοτήτων Διοίκησης και Οικονομίας, Τουριστικών Επιχειρήσεων και Εμπορίας και Διαφήμισης.

Επικοινωνία: akrivopa@gmail.com

Ακριβόπουλος Ανδρέας

Ένας γρύλος τον χειμώνα (μια πραγματική ιστορία)

Ένας γρύλος τον χειμώνα

(μια πραγματική ιστορία)

Ήρθε ξαφνικά, χωρίς να τον περιμένουμε και έγινε ένα μέλος της οικογένειά μας.

Μας γέμισε με νότες και άσματα καλοκαιρινά, με φεγγαρόλουστες νυχτιές κι αρώματα νησιών της μεσογείου.

Ίσως να ήταν  Σεπτέμβρης ή Οκτώβρης δεν θυμάμαι καλά, μ’ αυτό που θυμάμαι ήταν πως μες στο καταχείμωνο ένας τροβαδούρος της θερινής της νύχτας εισέβαλε στο σπίτι μας και στη ζωή μας, απρόσκλητος και μας γέμισε με μουσική και θύμησες γλυκές.

Διαβάστε Περισσότερα Συνεχίστε την ανάγνωση του «Ένας γρύλος τον χειμώνα (μια πραγματική ιστορία)»