ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ

1. Ε.Ε.Στόχοι Ευρωπαϊκής Ένωσης:
    • Οικονομική ανάπτυξη και ευημερία όλων των κρατών ? μελών
    • Διαμόρφωση κοινής ευρωπαϊκής συνείδησης ?> Συνοχή και ενότητα
    • Διατήρηση πολιτικής σταθερότητας και ανάδειξη δημοκρατίας
    • Εδραίωση της ειρήνης στον ευρωπαϊκό χώρο
    • Συνεργασία μεταξύ των κρατών για αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων
  2. Λόγοι συνεργασίας μεταξύ των ευρωπαϊκών σχολείων:
    • Γνωριμία και επαφή με την ευρωπαϊκή πολυμορφία(γλώσσα, παράδοση, θρησκεία) και προσπάθεια εντοπισμού και ανάδειξης της κοινής πολιτισμικής κληρονομιάς (αγώνες για την ελευθερία, δημοκρατία, ανθρώπινα δικαιώματα, κοινά ιστορικά βιώματα, κ.α).
    • Ανταλλαγή απόψεων και γόνιμη επικοινωνία για τα συστήματα των ευρωπαϊκών χωρών σε διάφορους τομείς, όπως εκπαίδευση, περιβάλλον, αθλητισμός.
    • Συνεργασία και κοινή δράση απέναντι σε προβλήματα που απασχολούν τους νέους όλης της Ευρώπης(ρατσισμός, ναρκωτικά, ανεργία, κ.α).
    • Εκπαιδευτικές ανταλλαγές και συναντήσεις μέσω ευρωπαϊκών προγραμμάτων (π.χ Comenius).
    • Ανάπτυξη φιλίας.
  3. Ελπίδες από την Ευρωπαϊκή ενοποίηση:
    • Καταπολέμηση κοινωνικών προβλημάτων.
    • Ενίσχυση της οικονομίας των ασθενέστερων χωρών.
    • Από κοινού αντιμετώπιση των διακρατικών προβλημάτων.
    • Ενίσχυση της πίστης σε αρχές όπως ελευθερία, ισοτιμία, δημοκρατία και διαφύλαξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
    • Συνεργασία σε όλους τους τομείς(επιστήμη, τέχνες κ.α).
  4. Φόβοι ? κίνδυνοι από την Ευρωπαϊκή ενοποίηση:
    • Απώλεια εθνικής ταυτότητας και παραποίηση της ξεχωριστής μας φυσιογνωμίας ?> Μη τήρηση ηθών και εθίμων.
    • Παραφθορά της γλώσσας(εισροή ξενικών στοιχείων).
    • Παραγκωνισμός των αδύναμων χωρών και συνεταιρισμός των ισχυρών.
    • Αδράνεια και μη συμμετοχή των πολιτών στη λήψη αποφάσεων ?> Αδιαφορία για την ευρωπαϊκή πορεία.
    • Ξενομανία

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *