Φόρμα εισόδου

Europe, Athens

Εικόνες Απόκριες 2017

images6.jpg

Επίσκεψη στη κεντρική δεξαμενή νερού της Άρτας

ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟΥ

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2023

Δράση σήμερα στο 12ο Ολοήμερο νηπιαγωγείο διαδικτυακά για την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου.
Το διαδικτυακό σεμινάριο για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου για μαθητές Νηπιαγωγείου και Α τάξης Δημοτικού σχολείου, πραγματοποιείται σήμερα στις 10:00.
Τα θέματα που θα θίξουνε στην ενημέρωσή τους είναι η προστασία των προσωπικών δεδομένων, η υπερβολική ενασχόληση, το ασφαλές online gaming, ο διαδικτυακός εκφοβισμός, η θετική αλληλεπίδραση με φίλους στο διαδίκτυο κ.α
Η ενημέρωση διαρκεί μία (1) διδακτική ώρα.
Στο τέλος της παρουσίασης, εφόσον κάποιος μαθητής έχει κάποια απορία και θέλει να πάρει τον λόγο μπορεί να απευθύνει την ερώτηση του προς τον εκπαιδευτικό ο οποίος θα μας τη μεταφέρει. Επίσης υπάρχει και η δυνατότητα επικοινωνίας μέσω του chat.
  SAFE INTERNET DAY

SAFE INTERNET DAY /12th Kindergarten Greece

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά

Δραστηριότητα στο πλαίσιο του Ευρωπαικού προγράμματος  Etwinning " Brain Team"

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΗΠΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2020

Αξιολόγηση Χρήστη: 0 / 5

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 1767 τ. Β’ 08-05-2020, δημοσιεύθηκε η με αριθ. πρωτ. Φ.6/53128/Δ1/08-05-2020 Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας, αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης με θέμα: «Ηλεκτρονικές εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας».

Από 15 έως 30 Μαΐου οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά Σχολεία

Από τη φετινή σχολική χρονιά αλλάζει η ημερομηνία των εγγραφών στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία. Θα γίνονται πλέον από 15 έως 30 Μαΐου.

Καλούνται οι γονείς και κηδεμόνες που τα παιδιά τους :

• έχουν γεννηθεί το έτος 2015 και 2016 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο νηπιαγωγείο της περιοχής τους όπως προβλέπεται.
  • έχουν γεννηθεί το 2014 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο δημοτικό σχολείο της περιοχής τους.

Εκδόθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για τις  εγγραφές των μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-2021

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, από το σχολικό έτος 2020-2021 και εφεξής, θα γίνονται μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής με Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, σύμφωνα με το άρθρο 1, της υπ’ αρ. πρωτ. 53128/Δ1/2020 (Β ́ 1767) ΚΥΑ των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Επικρατείας αρμόδιο για θέματα Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής θα υποβάλλει ο γονέας/κηδεμόνας για το Νηπιαγωγείο που ανήκει, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας του σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Για το σχολικό έτος 2020-2021 οι ηλεκτρονικές εγγραφές στο Νηπιαγωγείο θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 30 Μαΐου 2020. Εγγραφές μετά την 30η Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2020-2021, θα φοιτήσουν μαθητές που έχουν συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία εγγραφής, όπως αυτή ορίζεται στις σχετικές διατάξεις της παρ.3β, του άρθρου 33 του ν. 4521/2018 (ΦΕΚ Α’ 38). Σύμφωνα με αυτές, στα Νηπιαγωγεία εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-21, μαθητές γεννημένοι το 2015 και το 2016 και τα Νηπιαγωγεία υποχρεούνται να δεχτούν όλες τις αιτήσεις νηπίων και προνηπίων που έχουν γεννηθεί αυτά τα έτη.

Από το σχολικό έτος 2020-2021, σύμφωνα με τις προβλέψεις της παρ. 4 του άρθρου 3 του νόμου 1566/1985 (ΦΕΚ Α’ 167), όπως αντικαταστάθηκε με την περ. γ ́ της παρ. 3 του άρθρου 33 του νόμου 4521/2018 (ΦΕΚ Α’ 38) και με την υπ’ αρ. πρωτ. 127860/Δ1/13-08-2019 (ΦΕΚ 3233Β) ΚΥΑ, η φοίτηση των νηπίων που συμπληρώνουν ηλικία τεσσάρων (4) ετών γίνεται υποχρεωτική σε όλους τους Δήμους της χώρας.

ΔΡΑΣΗ_LETS DO IT GREECE

258308608 470840951067247 4603925963440743175 n1

Σήμερα γονείς και μαθητές συμμετέχουμε σε εθελοντική δράση Let’s do it Greece που αποτελεί τη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της χώρας! Οργανώνεται αποκλειστικά από εθελοντές - ως επί το πλείστον νέα παιδιά – γονείς που αγαπήσανε τον εθελοντισμό μέσα από το σχολείο. Να φυτέψουμε δένδρα και ταυτόχρονα να φυτέψουμε φυτά που σχετίζονται με τη διατροφή και την θεματική του εργαστηρίου Ευ ζήν που πραγματοποιείται στο σχολείο με τίτλο «Τρώω σωστά για δόντια γερά».

Είναι μια ιδέα που την ξεκινήσανε έχοντας ως πυξίδα ένα όνειρο και πολύ πάθος... και όλοι είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί σήμερα η ιδέα αυτή έχει αγκαλιαστεί από χιλιάδες εθελοντές και φορείς σε όλη την Ελλάδα, τους οποίους ενώνει ένα ακόμα μεγαλύτερο όνειρο και πολύ περισσότερο πάθος, να ενωθούμε με όλη την Ελλάδα μέσα σε 1 μέρα! Μια εθελοντική δράση που γίνεται την ίδια μέρα & την ίδια ώρα σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας.

Ως σχολική μονάδα μαζί με τους γονείς οργανώσαμε τη δράση αυτή βρίσκοντας τα κατάλληλα σκαπτικά εργαλεία φυτά - δένδρα και πραγματοποιήσαμε τη δράση αυτή.

NEW PRESENTATION WATER ECOCULTURE

Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5