« Θυμός επαιρόμενος επισκοτεί» (*)

( Η Θρυλική απεργία τών Καθηγητών τον Μάϊο-Ιούνιο 1988)

« Ώσπερ ο καπνός επιδάκνων τας όψεις

ούκ εά  βλέπειν το κείμενον εν τοίς ποσίν,

ούτως ο θυμός επαιρόμενος τώ λογισμώ

επισκοτεί, και το συνβησόμενον εξ αυτού

άτοπον ούκ εφίησι τή διανοία προλαβείν»!

[ « Όπως ο καπνός στραβώνει τα μάτια

και δεν μάς αφήνει να δούμε αυτό που

βρίσκεται στα πόδια μας, έτσι και ο θυμός,

όταν φουντώνει, σκοτίζει το λογικό και

δεν αφήνει την σκέψη μας να προλάβει

κάθε παράλογο, που θα προκύψει εξ αιτίας του»]

( ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, Ανθολόγιο Στοβαίου, Κ56)

Ενέπαιζαν και εμπαίζουν τούς Καθηγητές επί έναν ολόκληρον χρόνον οι υπεύθυνοι τής πολιτείας!  Και λοιδορούσαν με τις πράξεις τους και με τις απαντήσεις ή την σιωπή τους τον αγώνα τών Καθηγητών για την οικονομική τους ανακούφιση και για την βελτίωση τής Εκπαίδευσης!  Γιατί υπολόγιζαν στον εκφυλισμόν τής απεργίας και στην κοινωνική απομόνωση τών απεργών Καθηγητών!

Αλλά, η υπέρβαση τών τεραστίων δυσκολιών, που έμπαιναν μπροστά σ’ αυτόν τον αγώνα, έχει ήδη θέσει επί τάπητος αρκετούς προβληματισμούς, συζητήσεις και «ανησυχίες» τών κρατούντων!

Όταν ο Κλάδος τών Καθηγητών, Κλάδος που ασχολείται στον πλέον ευαίσθητον και πλέον ελπιδοφόρον τομέα τής ελληνικής κοινωνίας, στην Εκπαίδευση, υπερέβη  τον κυβερνητικόν εμπαιγμόν και τα πολιτικά «ζίγκ-ζάγκ» άλλων κομμάτων σε βάρος τών Καθηγητών, τότε επήλθε «θυμός επαιρόμενος» στους κρατούντες.

Και παρακολουθούμε, επί έναν ολόκληρον μήνα τώρα, πρωτοφανείς ύβρεις  σε βάρος ενός αγωνιζόμενου  Κλάδου, που ορθώνει το ανάστημά του, για να κρατήσει την αξιοπρέπειά του!  Για να κρατήσει ψηλά την σημασία και την αξία τών αγώνων, κάνοντας τον δικόν του έντιμον αγώνα, κόντρα στις παρασκηνιακές συμφωνίες κορυφής!

«Θυμός», λοιπόν, που κυριαρχεί αυτές τις ημέρες από την μεριά τών υπευθύνων τής πολιτείας!  «Θυμός» και από τους διάφορους «εργολάβους» τών απεργιακών κινητοποιήσεων!  «Θυμός», που σκοτίζει το μυαλό, όπως έλεγε και ο  Φιλόσοφος Αριστοτέλης . Σε βαθμό, που, φανερά ή συγκεκαλυμμένα, Κυβέρνηση και όσοι στην κορυφή την βοηθούν, επιχειρούν να εξοντώσουν ηθικά και ψυχολογικά τους Καθηγητές, να τους ταπεινώσουν, γιατί «είχαν το ανάστημα» να απορρίψουν συμφωνίες κορυφής σε βάρος τους!

Γιατί έχουν το θάρρος να διδάξουν και με αυτόν τον τρόπο ( και με τον αγώνα τους) εκείνο, που  πάντοτε διδάσκουν τους μαθητές τους στις αίθουσες διδασκαλίας: να κρατάνε πάντα ψηλά το κεφάλι!

«Θυμός», που οδηγεί ορισμένους, οι οποίοι αντιδρούσαν έντονα σ’ αυτόν τον αγώνα, να επιθυμούν και να μεθοδεύουν την αποτυχία του ή την στρέβλωσή του, για να "διακιωθούν"  δήθεν και να εξαγνισθούν για τις ασύστολες ύβρεις περί «συνδικαλιστικού τυχοδιωκτισμού» και περί «αναρχοσυνδικαλισμού», με τις οποίες συκοφαντούσαν τον Κλάδο τών Καθηγητών!

Μήπως, λοιπόν, τούτος ο τόπος έχει να υποστεί  ακόμη πολλά, που ίσως δεν τα ξέρουμε ακόμη και δεν έχουν περάσει από το μυαλό μας;

Για την Κυβέρνηση, βέβαια, υπάρχει καιρός, έστω και τώρα, να αντιμετωπίσει με ψυχραιμία και διαλλακτικότητα τα αιτήματα τών απεργών Καθηγητών.

Θέλουμε να πιστεύουμε, πως ο «θυμός» από την μεριά τών υπευθύνων θα αφήσει την θέση του  στην νηφαλιότητα και στην ευθύνη!  Για να λυθούν τα προβλήματα, που ταλανίζουν σήμερα Καθηγητές, Μαθητές και Εκπαίδευση.

Αυτήν την λύση  την έχει ανάγκη σήμερα ο Καθηγητής, για να επιτελέσει απρόσκοπτα το δύσκολο έργο του.  Την έχει ανάγκη η Παιδεία και ο τόπος. Και γι’ αυτήν την λύση πρέπει να εργασθούν όλοι! -

πρ. Πρόεδρος τής ΕΛΜΕ Ηλείας

...................................................................................

(*)  Το άρθρο αυτό εδημοσιεύθη εις την ημερησία εφημερίδα τής Ηλείας, «ΠΑΤΡΙΣ», την 19ην Ιουνίου 1988, εν μέσω τής μεγάλης και θρυλικής απεργίας τών Καθηγητών, μέσα στις Εξετάσεις τού Μαϊου-Ιουνίου 1988, υπερβαίνοντας τις διάφορες «κομματικές γραμμές»!  Η Κυβέρνηση και το Υπουργείο Παιδείας είχαν επιδοθή σε μία εκστρατεία κατασυκοφάντησης τού αγώνα τών Καθηγητών, και έφθασαν στο σημείο να απευθύνουν εκκλήσεις σε κόμματα, στον Τύπο και σε Σωματεία, για να καταδικάσουν τον έντιμον αυτόν αγώνα.  Τελικώς, οι μόνοι, που βρέθηκαν να παίξουν αυτόν τον επαίσχυντο ρόλο αργότερα,  ήσαν οι ανεκδιήγητοι  εκείνοι δάσκαλοι, που αποτελούσαν τότε την Διοίκηση τής ΔΟΕ. Και «κατήγγειλαν» τον αγώνα τών Καθηγητών, ότι «τορπίλιζε» το Ενιαίο Μισθολόγιο! Λές και οι Καθηγητές είχανε ή έχουν  κανέναν  καημό για το «Ενιαίο» Μισθολόγιο!