Πληροφορίες χρήσιμες για γονείς

Με τη νέα ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, για την εφαρμογή της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στα δημόσια σχολεία, αυτές τις ημέρες που παραμένουμε στο σπίτι, οι γονείς θα πρέπει να βοηθήσουν τους μικρούς μας φίλους-μαθητές έτσι ώστε να μπορέσουν να συνδεθούν σωστά στις ψηφιακές πλατφόρμες.

Ως δάσκαλος της πληροφορικής και συντονιστής σε δημοτικά σχολεία, έχω παρατηρήσει κάποιες δυσκολίες που πιθανόν να συναντήσετε κατά την προσπάθεια σας στη σύνδεση στις ψηφιακές πλατφόρμες, και θα ήθελα να σας παρουσιάσω κάποιους τρόπους αντιμετώπισης.

Πριν ξεκινήσουμε θα ήθελα να διευκρινίσω, ότι ένας μαθητής για να συνδεθεί στις ψηφιακές πλατφόρμες θα πρέπει να έχει:

1. Σταθερή ή Ασύρματη σύνδεση Internet

2. Φορητή ή Σταθερή Συσκευή (σταθερός Υπολογιστής, φορητός Υπολογιστής – Laptop, Κινητό τηλέφωνο, tablet)

3. Σύνδεση της Φορητής ή σταθερής συσκευής με το Internet (Ασύρματα ή Ενσύρματα)

Τώρα, μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία, οι γονείς θα πρέπει να παρακολουθούν καθημερινά τα προσωπικά τους email, αυτά που δώσατε στο σχολείο, καθώς και τα email των παιδιών στο ΠΣΔ.

Ο σωστός υπολογιστής  ΠΣΔ Ασύγχρονη Διδασκαλία   Σύγχρονη διδασκαλία