Today0
week0
month0
All17

Currently are one guest and no members online

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ ΖΗΤΑ...

"Αλλάξτε την όψη της παραλιακής"

-"Γίατί δεν αλλάζετε την όψη της παραλιακής οδού, βάφοντας με παραδοσιακά χρώματα χα κτίρια;" -"Γιατί στις άλλες πόλεις όπου υπάρχουν κάστρα είναι καθαρά και φωτισμένα, ενώ στην δική μας όχι;"

Αυτές ήταν οι Βασικές ερωτήσεις που έθεσαν οι μα­θητές της τετάρτης τάξης του δημοτικού σχολείου Κά­μπου στο δήμαρχο κ Στέλιο Μποζίκη συνοδευόμενοι από την δασκάλα τους κ. Γιαννούλη, προκειμένου να του θέσουν ερωτήσεις σχετικά με το πάρκο κυκλοφο­ριακής αγωγής και τη λειτουργία του. Αφορμή της συ­νάντησης τους στάθηκε το ανάλογο μάθημα που πα­ρακολουθούν.

Οι μαθητές πληροφόρησαν τον κ. Μποζίκη σχετι­κά με τις γνώσεις που τους προσφέρει, ενώ παράλλη­λα τονίστηκε η αναγκαιότητα της ύπαρξης πάρκου κυ­κλοφοριακής αγωγής . 0 Δήμαρχος διαβεβαίωσε τα παιδιά πως είναι έτοιμο και δεσμεύτηκε ότι θα είναι το πρώτο σχολείο που θα το επισκεφτεί.

Τον ρώτησαν όμως και για άλλα αιτήματα, όπως η ανάδειξη του Κάστρου, η προστασία της χελώνας, το ΕΘΠΖ και η ανακύκλωση. Ύστερα από πρωτοβουλία παιδιών θα πραγματοποιηθεί καθαρισμός της πα­ραλίας του Καλαμακίου με την συνεισφορά Δή­μου.

"θα σας δώσουμε γάντια και σακούλες για να διευκολύνουμε την κίνηση σας", δήλωσε ο κ. Μποζίκης. Με αφορμή το θέμα της καθαριότητας προτάθηκε από τον δήμαρχο η διεξαγωγή διαγωνι­σμού ανακύκλωσης μεταξύ των σχολείων. 0 νικητής θα λάβει ως έπαθλο χρηματικό ποσό που θα χρησι­μοποιηθεί για τις λειτουργικές ανάγκες του σχολείου.

Μάλιστα, όποιο συλλέξει τη μεγαλύτερη ποσότη­τα ανακυκλώσιμου υλικού θα κερδίσει μία επιπλέον «δημοτική χρηματοδότηση», προκείμενου να καλυ­φθούν λειτουργικές ανάγκες ή ενέργειες συντήρησης των κτηρίων.

Η συνάντηση έληξε με την ανταλλαγή δώρων. Τα παιδιά παρέδωσαν μια αφίσα και ένα κάδρο, τα οποία είχαν φτιάξει τα ίδια. Ενώ ο δήμαρχος δώρισε λευκώ­ματα με θέμα την παλιά Ζάκυνθο, ώστε να γνωρίσουν και οι μικροί μαθητές την ιστορία του τόπου.

Από το άρθρο της εφημερίδας Ημέρας τση Ζάκυθος