Today0
week0
month0
All17

Currently are one guest and no members online

Εφημερίες εκπαιδευτικών

Με πράξη του συλλόγου διδασκόντων ορίζονται οι εφημερεύοντες.
1. Ενδεικτικός πίνακας κανόνων εφημερίας:
- Οι εφημερεύοντες προσέρχονται στο σχολείο 15' πριν από την έναρξη των μαθημάτων και αποχωρούν 5' μετά τη λήξη, αφού φύγουν όλοι οι μαθητές.
- Ελέγχουν την καθαριότητα των κοινόχρηστων χώρων και της αυλής.
- Φροντίζουν για τη σύνταξη των μαθητών στην πρωινή προσευχή.
- Είναι αρμόδιοι για την τήρηση του ωραρίου διδασκαλίας και των διαλειμμάτων (κουδούνι).
- Συνεργάζονται με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς για την αποχώρηση όλων των μαθητών από τις αίθουσες κατά τα διαλείμματα και κατά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου.
- Επιτηρούν τους μαθητές στα διαλείμματα κατανέμοντας μεταξύ των (οι εφημερεύοντες εκπαιδευτικοί ) τους χώρους ώστε να υπάρχει παντού επίβλεψη η οποία είναι απαραίτητη για την ασφάλεια των μαθητών.
- Ελέγχουν τον αύλειο χώρο, ώστε να αποτρέπεται η προσέγγιση ή η είσοδος ατόμων που δεν έχουν σχέση με τη σχολική κοινότητα και δεν είναι δικαιολογημένη η εκεί παρουσία τους.
- Αντικατάσταση εφημερεύοντος και αλλαγή της ημέρας εφημερίας γίνεται μόνο από το διευθυντή του σχολείου.
- Η εφημερία δεν ανήκει στις πρόσθετες υπηρεσίες και απ' αυτή απαλλάσσονται μόνο ο διευθυντής και ο υποδιευθυντής του σχολείου.
- Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, μπορεί να απαλλαγεί εκπαιδευτικός από την εφημερία, όταν διαπιστώνεται ότι ειδικός λόγος δεν του επιτρέπει να εκτελεί τα ειδικά αυτά καθήκοντα.
- Ο αριθμός των εφημερευόντων ορίζεται από το σύλλογο διδασκόντων.