»

Ιαν 11

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2013-14

anakiklosi
Ζούμε σε μια εποχή όπου η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί κύριο μέλημα των κοινωνιών όλου του πλανήτη.

Στηριζόμενοι σε αυτή την αρχή, επιλέξαμε με τους μαθητές του Γ2΄ και στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης να ασχοληθούμε με ένα θέμα που συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την διαδικασία της Ανακύκλωσης και γνώρισαν τρόπους και τεχνικές επαναχρησιμοποίησης των υλικών. Επίσης μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές γνώρισαν τα ανακυκλώσιμα υλικά και ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στο ζήτημα της διαφύλαξης των φυσικών πόρων του πλανήτη μας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2013-14 και υπεύθυνος του προγράμματος ήταν ο κ. Απόστολος Καφετζής – ΠΕ 19.
Παρακολουθείστε πατώντας εδώ ένα πολύ όμορφο παραμύθι, κατάλληλο για την ηλικία των μαθητών, σχετικά με την ανακύκλωση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Μπορεί αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε HTML ετικετών και ιδιοτήτων: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>