Πλατφόρμα coursesites: το ηλεκτρονικό μας μάθημα

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 27 Φεβρουάριος 2015 Γράφτηκε από τον/την Miss Nancy

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων μας για τα δύο έργα eTwinning στα οποία συμμετέχουμε φέτος, παρουσιάστηκε η ανάγκη για ανταλλαγή υλικού μεταξύ μας μέσω διαδικτύου (για τα παιδιά φυσικά που έχουν πρόσβαση σε υπολογιστή και σε ίντερνετ και τα απογεύματα από το σπίτι). Οι διαδικασίες έτσι θα διευκολύνονταν και θα επισπεύδονταν, κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο. Για το λόγο αυτό, δημιουργήθηκε μια ηλεκτρονική πλατφόρμα LMS (Σύστημα Διαχείρισης Μάθησης), αποκλειστικά για τους μαθητές της Ε΄τάξης και τα δύο έργα που κάνουν φέτος στο eTwinning. Με άλλα λόγια, δημιουργήθηκε ένα ηλεκτρονικό μάθημα μέσω Διαδικτύου, στο οποίο η εκπαιδευτικός ανεβάζει εργασίες και ανακοινώσεις σχετικά με το eTwinning και οι μαθητές συνδέονται με τους κωδικούς τους και συμμετέχουν σε ό,τι τους ζητείται, όσο μπορούν και όποτε μπορούν. Τίποτε από αυτά δεν είναι υποχρεωτικό και δεν παίζει ρόλο στην επίσημη αξιολόγηση των μαθητών.

Πώς δουλεύουμε με την ηλεκτρονική πλατφόρμα: το κάθε παιδί, μετά από την έγκριση των γονέων του, παρέλαβε τους κωδικούς του μαζί με οδηγίες για να συνδεθεί στην πλατφόρμα και να υποβάλει τις πρώτες εργασίες. Η συμμετοχή του κάθε παιδιού κρίνεται απαραίτητη και στο φόρουμ του μαθήματος, όπου εκφράζονται οι απορίες του καθενός και δίνεται βοήθεια, τόσο από την εκπαιδευτικό όσο και από τα ίδια τα παιδιά.

Η πλατφόρμα είναι ένας απόλυτα ασφαλής χώρος χωρίς διαφημίσεις και χωρίς την παρουσία τρίτων προσώπων αφού οι κωδικοί είναι γνωστοί μόνο στον κάθε μαθητή χωριστά και στις εκπαιδευτικούς που εμπλέκονται στο έργο.

Ο επισκέπτης μπορεί να επισκεφτεί ένα αντίγραφο του ηλεκτρονικού μαθήματος εδώ, εάν συνδεθεί (προτιμότερο με Mozilla Firefox) ως digifest2015 (password: digifest). Δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση στις πλήρεις συζητήσεις στο φόρουμ, παρά μόνο στην πρώτη ανάρτηση (post) από κάθε νήμα συζήτησης (thread).