Έργο Let' s write a story (2014-15)

Κατηγορία: Uncategorised Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 27 Φεβρουάριος 2015 Γράφτηκε από τον/την Miss Nancy

Το έργο στο οποίο συμμετέχει φέτος η Ε' ταξη του σχολείου μας έχει τίτλο Lets write a story (Ας γράψουμε μια ιστορία). Οι μαθητές, σε ομάδες, σκέφτονται, γράφουν και παρουσιάζουν με κάποιο τρόπο και με τη βοήθεια των ΤΠΕ μια δική τους ιστορία βασισμένη σε συγκεκριμένο λεξιλόγιο που τους δίδεται και που είναι διαφορετικό κάθε μήνα.

Οι μαθητές, ανάμεσα σε άλλα οφέλη που αποκομίζουν, εξασκούν τη φαντασία τους, βελτιώνουν το λεξιλόγιο τους, μαθαίνουν να δουλεύουν ομαδικά και συνεργατικά και να είναι δημιουργικοί. Έρχονται σε επικοινωνία, γραπτή (και πιθανότατα ίσως και προφορική μελλοντικά) με μαθητές άλλων χωρών που παίρνουν μέρος στο έργο (Πολωνία, Ρουμανία, Ουκρανία, Ολλανδία, Ισπανία, Γεωργία, Τσεχία, δυο ακόμα σχολεία από Ελλάδα). Ανακαλύπτουν τη χαρά τού να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα για να επικοινωνείς και να συνεργάζεσαι με άλλους που δε μιλάνε τη δική σου. Παρακινούνται να μάθουν καινούρια πράγματα, βελτιώνουν τις ικανότητές τους στις ΤΠΕ, μαθαίνουν να οργανώνουν τη δουλειά τους και να τηρούν προθεσμίες.

Τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε είναι η πλατφόρμα Twinspace του eTwinning, όπου αναρτούμε το υλικό μας (έγγραφα, βίντεο, εικόνες) και η οποία μας δίνει την ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με τους εταίρους μας μέσω μηνυμάτων,  chat ή forum. Άλλα εργαλεία που χρησιμοποιούμε/θα χρησιμοποιήσουμε είναι το Powerpoint, βίντεο, φωτογραφίες και σχέδια, Δημοσίευση στο Διαδίκτυο (δε θα δημοσιευτούν φωτογραφίες με πρόσωπα των παιδιών στο Διαδίκτυο, μόνο οι εργασίες τους), κλπ. και φυσικά η πλατφόρμα coursesites, το ηλεκτρονικό μας μάθημα.