ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΑ

ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΑ

ΠΗΓΗ «Από οικονομική άποψη, τι χρειάζονται οι αποικίες; Αρχικά προσφέρουν ένα άσυλο και εργασία στους κατοίκους των χωρών που παρουσιάζουν υπερπληθυσμό. Αλλά υπάρχει κι ένας δεύτερος λόγος, που προσιδιάζει (=ταιριάζει) στους λαούς οι οποίοι διαθέτουν περίσσευμα από κεφάλαια ή από προϊόντα. Αυτός ο δεύτερος λόγος εναρμονίζεται περισσότερο με τη σημερινή πραγματικότητα. Κύριοι, υπάρχει κι άλλο ένα σημείο που πρέπει επίσης να θίξω. Είναι η ανθρωπιστική και πολιτιστική πλευρά του θέματος. Πρέπει να πούμε καθαρά ότι οι ανώτεροι φυλετικά λαοί έχουν καθήκον απέναντι στους κατώτερους λαούς να τους εκπολιτίσουν».

Λόγος του Ζυλ Φερύ, Υπουργού Εξωτερικών της Γαλλίας, στη Γαλλική Βουλή στις 28 Ιουλίου 1885.

Πηγή: Κολιόπουλος Ι., Σβολόπουλος Κ., Χατζηβασιλείου Ευ., Νημάς Θ., Σχολινάκη - Χελιώτη Χ., Ιστορία του Νεότερου και Σύγχρονου Κόσμου, Γ΄ Λυκείου - Βιβλίο Εκπαιδευτικού, ΟΕΔΒ, Αθήνα 2007, σ. 67.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

•             Να προσδιορίσετε αν αποτελεί πρωτογενή ή δευτερογενή πηγή.
  •             Σε τι χρειάζονταν οι αποικίες, σύμφωνα με τον Υπουργό Εξωτερικών της Γαλλίας Ζυλ Φερύ;
  •             Να σχολιάσετε τη θέση του Ζυλ Φερύ «Πρέπει να πούμε καθαρά ότι οι ανώτεροι φυλετικά λαοί έχουν καθήκον απέναντι
  •             στους   κατώτερους λαούς να τους εκπολιτίσουν»

ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ- ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΙΣΤΟΡΙΑ, ΧΡΟΝΟΣ, ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ