Δοκιμαστικός Ιστότοπος

3o Δημοτικό Ζακύνθου

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ

Το σχολείο ονομάστηκε σχολείο του «Άμμου» λόγω της θέσης του.Η παραλία του Άμμου (ονομαστική ο Άμμος) δηλ.η μεγάλη αμμουδιά όπως ονομαζόταν από τα πρώτα χρόνια της Βενετοκρατίας.

Οι εργασίες θεμελίωσης και κατασκευής του σχολείου μας,με τα πιο σύγχρονα μέσα και υλικά της εποχής εκείνης, ξεκίνησε το1932.

Η θεμελίωση έγινε από τον τότε Υπουργό Παιδείας Γ.Παπανδρέου επί κυβερνήσεως Ελευθερίου Βενιζέλου.

Από την ίδρυσή του μέχρι το 1953 το σχολείο λειτουργούσε ως 6/θέσιο.Από το Μάιο του1963 προήχθη σε 7/θέσιο(Φ.Ε.Κ /29/5/1963)Αργότερα έχουμε αύξηση της οργανικότητας του σχολείου σε 8/θέσιο,10/θέσιο,14/θέσιο  και τα τελευταία χρόνια λειτουργεί  ως 12/θέσιο.

Από τους σεισμούς του 1953 το διδακτήριο έμεινε άθικτο,λόγω της άριστης κατασκευής του,όπως επίσης η εκκλησία του Αγίου Διονυσίου ,το κτίριο της Εθνικής Τράπεζας και το σπίτι του Σαρακίνη στο Γιοφύρι(δίπλα στο σημερινό κτίριο της Αγροτικής Τράπεζας.

Στο κτίριο του 3ου Δημ.Σχολείου στεγαζόταν και το 2ο Δημ.Σχολείο ως το 1972.Στη δεκαετία 1980-90 υπήρχε συστέγαση στο σχολείο «του Άμμου» των 3ου και 5ου Δημ. Σχολείων.

Το 1980 έγινε επέκταση του κτιρίου στο χώρο του σχολικού κήπου στη βόρεια πλευρά.Έτσι οι αίθουσες από 8 έγιναν 12.

Από το 1993 ως και σήμερα συστεγάζεται με το 3ο Νηπιαγωγείο Ζακύνθου.

Shop!
Contribute!