ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Εμπεριέχονται στα βιβλία της ΒΑΚΑΛΟΥΔΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ

"Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ"

Εκδ. Κ. & Μ. Αντ. Σταμούλη, Θεσσαλονίκη 2016

"ΜΕΘΟΔΟΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΣΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"

Εκδ. Αντώνη Σταμούλη, Θεσσαλονίκη 2012

"ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ - ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ"

Εκδ. Πατάκη, Αθήνα 2003

Βλ. στη σχετική ιστοσελίδα: http://users.sch.gr/avakalou/education_new-technologies.htm

Ι. ΘΕΩΡΙΑ

ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ (Η. Ματσαγγούρας)

Σημειώσεις από τους τρεις τόμους Εμ. Κολιάδη με γενικό τίτλο "ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ" καθώς και από το βιβλίο του "Γνωστική ψυχολογία, γνωστική νευροεπιστήμη και εκπαιδευτική πράξη"

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΙΔΕΕΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Ο ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΑΞΗ

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Θεωρητικό Υπόβαθρο Ανάπτυξης ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ με τη Διδακτική και Παιδαγωγική Αξιοποίηση των ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ WEBQUEST

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ (SLIDESHARE)

ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ - ΙΣΤΟΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ

ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ COMICS ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

EDU COMICS PROJECT

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟΥ: ΠΩΣ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Μικρός οδηγός για τη δημιουργία σεναρίου

II. ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ "ΑΒΑΚΙΟ Ε-SLATE. Μικρόκοσμος Μυκήνες"

III. ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ (Αναστασίας Βακαλούδη)

Σχέδια Μαθημάτων ("Διδακτικά Σενάρια") Αρχαίων Ελληνικών με το Internet και το Λογισμικό "Μυκήνες" (Ancient Greek)