ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ
Α. Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ
ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΗΝ
ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ
ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ
·
Οι νέες εκπαιδευτικές ανάγκες
– τα σύγχρονα εκπαιδευτικά μοντέλα
·
Η παιδαγωγική αναπροσαρμογή
της διδακτικής
·
Η συμβολή των Νέων Τεχνολογιών
και ο ρόλος του εκπαιδευτικού
·
Προσδιορισμός των μαθησιακών
πεδίων – Διδακτικές και Παιδαγωγικές Απολήξεις
Β. Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ
ΕΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ ΜΕ ΤΗ
ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ
ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ
·
Δημιουργία και ανάπτυξη του
εκπαιδευτικού σεναρίου (τι είναι το
εκπαιδευτικό σενάριο)
·
Διδακτικοί και παιδαγωγικοί
στόχοι – Λειτουργικό πλαίσιο και
παράμετροι του όλου εγχειρήματος
·
Το παράδειγμα της ιστορίας
·
Το παράδειγμα της γλώσσας
·
Η σημασία του διαλόγου των
μαθητών – η αξία της συνεργατικής μάθησης
·
Συμπεράσματα
·
Το διδακτικό υλικό του παρόντος
βιβλίου και οι στόχοι του
·
Το Διαδίκτυο ως Υπερκείμενο ή
Υπερμέσο – Η συμβολή και η σημασία των
οπτικο-ακουστικών και ηλεκτρονικών μέσων
στη διδακτική – Το σύγχρονο μοντέλο
μαθησιακής διαδικασίας
·
Ομαλή και φυσιολογική
προσαρμογή στις Νέες Τεχνολογίες
·
Διδακτικός και παιδαγωγικός
καταμερισμός της ύλης – άξονες και στόχοι
αξιοποίησής της
ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ
ΣΕΝΑΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ INTERNET ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΑ
ΠΟΙΚΙΛΑ ΜΕΣΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ
ΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ
"ΟΜΗΡΟΥ, ΟΔΥΣΣΕΙΑ: H ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΕΚΥΙΑΣ (ραψωδία λ΄) ΣΤΟ ΙΝΤΕRNET" (Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Γυμνασίου / Πληροφορική) |
"Η ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΩΝ ΠΗΓΩΝ" (Ιστορία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Ιστορία Β΄Ενιαίου Λυκείου / Πληροφορική / με τη συμβολή της Αγγλικής Γλώσσας) |
"Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ" (Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου / Ιστορία Γ΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) / Μουσική / Πληροφορική) | |
"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΑΙΩΝ" [Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α΄ / Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] |
"Η
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ"
[Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α΄/ Β΄
Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Γυμνασίου / Ιστορία
Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική &
Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄
Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική]
|
"ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΙΓΙΑΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΣ (Πρωτοελλαδικός, Πρωτομινωικός, Πρωτοκυκλαδικός)" [Ιστορία Α΄ Γυμνασίου / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] | |
"Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΗ ΕΠΟΧΗ" [Ιστορία Α΄ Γυμνασίου / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] | |
"ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΡΧΑΪΚΑ ΧΡΟΝΙΑ (7ος - 6ος π.Χ. αι.) ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΙΑ" [Ιστορία Α΄ Γυμνασίου / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] |
"ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΚΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ" [Ιστορία Α΄ / Β΄ Γυμνασίου / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ / Β΄ Ενιαίου Λυκείου / με τη διαθεματική συμβολή της Αγγλικής Γλώσσας / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] | |
"Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΟΡΕΣΙΑ" [Νεοελληνική Γλώσσα Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Μουσική / Πληροφορική] |
"ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ" [Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Ενιαίου Λυκείου / Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς Θεσμούς Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) / Πληροφορική] |
"Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ― ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ. Ανάγνωση, Περιγραφή και Ανάλυση Ιστορικής Πηγής" (Συνδυασμός Κεφαλαίων από τη Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Ενιαίου Λυκείου / Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου / Ιστορία Γ΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) / Μουσική / Πληροφορική) |
"Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΤΙΚΗΣ ΑΦΙΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ. Ανάγνωση, Περιγραφή και Ανάλυση Εικαστικής-Ιστορικής Πηγής" (Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου / Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυμνασίου / Ιστορία Γ΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) / Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Ενιαίου Λυκείου / με τη συνεργασία Καθηγητών Αγγλικής & Γαλλικής Γλώσσας / Μουσικής / Πληροφορικής) |
"ΜΙΝΩΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΥΚΗΝΑΪΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ: ΕΜΠΟΡΙΟ ― ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΦΑΙΑΚΩΝ" (Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Α΄ / Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α' Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή), με προοπτικές Ευρείας Διαθεματικής Εργασίας και το ΙΝΤΕRΝΕΤ: "Μινωιτών και Μυκηναίων γεύσεις": ΦΥΣΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ / (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ) ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ / ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ / ΤΕΧΝΗ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ / ΟΙΚΙΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ / ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ….) |
"ΒΟΥΛΗ: ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΘΕΣΜΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ" (Ιστορία Β' Γυμνασίου / Πολιτική & Κοινωνική Αγωγή Γ΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ Ενιαίου Λυκείου / Νεοελληνική Γλώσσα Β΄ Ενιαίου Λυκείου / Εισαγωγή στο Δίκαιο και τους Πολιτικούς Θεσμούς Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) / Κοινωνική & Πολιτική Οργάνωση στην Αρχαία Ελλάδα Β΄ Ενιαίου Λυκείου (Eπιλογή) / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Γ΄ Ενιαίου Λυκείου (Θεωρητική Κατεύθυνση) ► Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΙΣΤΟΡΙΑ / ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ / ΠΟΛΙΤΙΚΗ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ / ΛΥΚΕΙΟΥ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
"ΟΙ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΗΓΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΩΝ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΩΝ: "ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΙΗΣΟΥΣ ΩΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΠΟΙΜΗΝ", Παρατήρηση Εικονογραφίας ως Διδακτική Δραστηριότητα στην Ιστορία" (Ιστορία Β' Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ / B΄ Ενιαίου Λυκείου ► Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΙΣΤΟΡΙΑ / ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ / ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
"ΜΙΑ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΚΟΜΒΕΣ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ" (Ιστορία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ / B΄ Ενιαίου Λυκείου: Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΙΣΤΟΡΙΑ / ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ / ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
"Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΣΤΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΕΧΝΗ" (Ιστορία Β΄ Γυμνασίου / Ιστορία Α΄ / B΄ Ενιαίου Λυκείου ► Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΙΣΤΟΡΙΑ / ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ / ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) | |
"Ο ΡΟΜΑΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΓΑΛΛΙΚΗ / ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ – ΦΙΛΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ -ΓΑΛΛΙΑ: Eugène Delacroix (1798-1863)" (Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου / Ιστορία Γ΄ Ενιαίου Λυκείου (Γενική Παιδεία) ► Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΙΣΤΟΡΙΑ / ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
"ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΑΠΩΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΝΟΗ - KYOGEN ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ COMEDIA DELL' ARTE" (Διαθεματική Εργασία με ευρεία χρήση του INTERNET για Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Γ΄ Γυμνασίου / Αρχαία Ελληνική Γραμματεία Β΄ Ενιαίου Λυκείου: ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ / ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ / ΘΕΑΤΡΟ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
"ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΗΤΕΣ. ΠΑΛΑΜΑΣ, ΚΑΒΑΦΗΣ, ΕΛΥΤΗΣ" (Συνδυασμός κεφαλαίων από τη Νεοελληνική Γλώσσα των τάξεων του Ενιαίου Λυκείου με τη Νεοελληνική Ποίηση (Γυμνασίου & Λυκείου) Προοπτική Διαθεματικής Εργασίας: ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ / ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ / ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ / ΜΟΥΣΙΚΗ / ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ) |
ΕΝΑ
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΤΟΥΣ
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΠΏΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΟΥΝ
ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΑΞΙΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ
ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ
"Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ" Πρωτότυπο Μάθημα με βάση την Ιστορία και συνδυασμό Διαθεματικών Υπολογιστικών και Δια-Δικτυακών Δραστηριοτήτων
Γενικό Πλαίσιο: η εξελικτική πορεία της δημιουργίας του εκπαιδευτικού, διδακτικού και παιδαγωγικού σκεπτικού |
Θέμα του πρωτότυπου μαθήματος
Εισαγωγή: Θεωρητική τεκμηρίωση
Η παρουσίαση (Αλέξανδρος και η διάδοση του ελληνικού πολιτισμού) |
Η
πορεία της μαθησιακής διαδικασίας (περιγραφή
διδακτικού σεναρίου) |
·
"HOMER’S,
ODYSSEY: TEACHING NEKYΙA (Rhapsody XI) WITH INTERNET"
(A way of teaching philological and historical subjects with the use of New
Technologies)