Κατασκευή quiz

Τελευταία Ενημέρωση (Παρασκευή, 06 Δεκέμβριος 2013 06:10) Κυριακή, 05 Φεβρουάριος 2012 15:18

Διαμαντής Χαράλαμπος, χρήση ΤΠΕ στην τάξη, ασκήσεις on line για παιδια του δημοτικού, εκπαιδευτικά λογισμικά Το Wondershare Quiz Creator είναι ένα καταπληκτικό λογισμικό κατασκευής ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών, σωστού-λάθους, συμπλήρωσης κειμένου, εύρεσης σημείου πάνω σε χάρτη, ταιριάσματος προτάσεων , τοποθέτησης προτάσεων με τη σειρά και μερικά ακόμα. Μπορεί να κάνει ότι και  το hot potatoes αλλά σε μία και μόνη εφαρμογή.
Είναι στα αγγλικά αλλά έχει  πολύ εύκολο περιβάλλον. Μπορείς να εισάγεις εικόνες ή ακόμα και video, να αλλάξεις τα πάντα στα ελληνικά, να εκτυπώσεις ότι χρειάζεσαι, να στείλεις το ερωτηματολόγιο στους μαθητές σου και να σου΄ρθουν τα αποτελέσματα,να σώσεις την εργασία σου σαν word, για να την ανεβάσεις στο διαδίκτυο, ή να την αποθηκεύσεις σε cd, dvd και να παίξει αμέσως μόλις το ανοίξουν οι μαθητές. Κάνει ότι το hot potatoes και το kubbu.com ταυτόχρονα και πολύ πιο απλά.Το μόνο αλλά τεράστιο μειονέντημα όμως είναι το γεγονός ότι δεν είναι δωρεάν... Αν θέλετε να δείτε τις δυνατότητές του δείτε εδώ. Επίσης  πολύ απλά  παραδείγματα δείτε εδώ και  εδώ . Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες στείλτε μου ένα e-mail.