Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού

Τελευταία Ενημέρωση (Πέμπτη, 21 Μάρτιος 2013 10:36) Πέμπτη, 21 Μάρτιος 2013 09:13

Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Στις 21 Μαρτίου του 1960 η αστυνομία της ρατσιστικής Νοτίου Αφρικής πυροβόλησε εν ψυχρώ κατά μιας διαδήλωσης φοιτητών στην πόλη Σάρπβιλ, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 70 άνθρωποι. Οι νεαροί διαδηλωτές διαμαρτύρονταν ειρηνικά κατά των νόμων του Απαρτχάιντ, που είχε επιβάλλει το καθεστώς της λευκής μειοψηφίας στη χώρα, εφαρμόζοντας τη θεωρία της ανισότητας ανάμεσα στις φυλές.

Ο ΟΗΕ μάς καλεί αυτή τη μέρα να ενώσουμε τις φωνές μας για τα θύματα του ρατσισμού, των φυλετικών διακρίσεων, της ξενοφοβίας και της μισαλλοδοξίας.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.sansimera.gr/worldays/6#ixzz2OAF3iH4i

Προτάσεις δραστηριοτήτηων για την ημέρα από την κ. Ευστρατία Ταλιάνη ( εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής).

1. Ταινίες μικρού μήκους και σποτάκια

FATIMA, παιδί του πολέμου. Ταινία μικρού μήκους από τους μαθητές και μαθήτριες του 19ου Γυμνασίου Αθηνών

Το πορτοφόλι.Ταινία μικρού μήκους από τους μαθητές του λυκείου Μανταμάδου.

2. Αντιρατσιστικά τραγούδια

Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα. του Φίλιππου Πλιάτσικα.

Διαφορετικοί από τα αερικά. Το συγκρότημα "Αερικά" είναι μια παρέα από άτομα με ειδικές ανάγκες. Στο τραγούδι «Διαφορετικοί» συμμετέχουν οι Αλκίνοος Ιωαννίδης και ο Βασίλης Λέκκας.

Imagine, του John Lennon

Όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί.Τραγούδι από τα παιδιά του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης.

3. Βιβλία σχετικά ο Ναβίντ δεν ήρθε για διακοπές και τα μπαλόνια της φιλίας.