Greek Myths : Δημιουργώ και εκφράζω μύθους και ιστορίες με πολυμέσα.

Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών στο Δημοτικό:

Δημιουργώ και εκφράζω μύθους και ιστορίες με πολυμέσα.

Περίληψη

Στα σύγχρονα Προγράμματα Σπουδών (ΠΣ) ο πληροφορικός γραμματισμός θεωρείται γνωστικό μαθησιακό αντικείμενο αντίστοιχης σπουδαιότητας με τον επιστημονικό και γλωσσικό γραμματισμό (literacy), τα μαθηματικά. Σκοπός της εργασίας είναι η υλοποίηση  ενός πολυμεσικού έργου (κόμικ),βασισμένου στη περιγραφή των μύθων και ιστοριών κάποιοι από τους οποίους αναφέρονται στο διδακτικό βιβλίο της  Ιστορίας της τρίτης Δημοτικού, με  υπότιτλο: Από τη Μυθολογία στην Ιστορία. Η περιγραφή του μύθου επιτυγχάνεται με τη βοήθεια των ΤΠΕ. Οι μαθητές/τριες, για το έργο αυτό χρησιμοποιούν δικτυακό τόπο, με κατάλληλες οδηγίες. Χρησιμοποιούν επίσης και τις σύγχρονες ψηφιακές τεχνολογίες, τα εργαλεία επικοινωνίας και τις δικτυακές υπηρεσίες για την προσπέλαση, διαχείριση, ενσωμάτωση, επικοινωνία, αξιολόγηση πληροφοριών, με τελικό προϊόν τη δημιουργία ενός πολυτροπικού κειμένου. Στη διάρκεια υλοποίησης επιτυγχάνονται κάποιοι από τους στόχους του νέου Π.Σ., όπως αυτός της απόκτησης ευρύτερης ψηφιακής παιδείας, η κατανόηση του κοινωνικού και πολιτισμικού περιβάλλοντος. Τελικός στόχος είναι η ανάπτυξη εκπαιδευτικού ψηφιακού υλικού στο επίπεδο του Δημοτικού.

Λέξεις κλειδιά: Προγράμματα Σπουδών, μύθοι, κόμικ .

Δημιουργώ και εκφράζω μύθους και ιστορίες με πολυμέσα. --> Στάδια για την υλοποίηση του έργου

Δημιουργώ και εκφράζω μύθους και ιστορίες με πολυμέσα. --> Το έργο των μαθητών

Εκπαιδευτικός
Μπέκος Χρ. Νικόλαος ? ΠΕ 19