Save Earth

Η εργασία «Τα παιδιά σώζουν τη Γη» έγινε από τους μαθητές του δημοτικού σχολείου Παλαιοκερασιάς
Ν. Φθιώτιδας στο πλαίσιο της ευέλικτης ζώνης 2007-08.

Τα σύγχρονα οικολογικά προβλήματα και οι συχνές αναφορές σ’ αυτά από τα Μ.Μ.Ε. ήταν η αιτία να ασχοληθούμε με αυτό το περιβαλλοντικό θέμα με σκοπό να αποκτήσουν τα παιδιά οικολογική συνείδηση και ν’ αλλάξουν τις καθημερινές τους συνήθειες.

Το εκπαιδευτικό παιχνίδι  έγινε από τα παιδιά με το PowerPoint, MS paint και Internet Explorer. Ύστερα ο δάσκαλος το επεξεργάστηκε και το παρουσίασε
στο Game Maker 7.

Άλλα προγράμματα που χρησιμοποιήθηκαν: Paint Shop pro 7, Animation Shop 3, Corel Draw 9

Κατεβάστε το από εδώ

Το παιχνίδι:

Τα παιδιά, αλλάζοντας τις καθημερινές τους συνήθειες, προσπαθούν να σώσουν τη Γη η οποία έχει αρρωστήσει από την έλλειψη νερού, τα κομμένα και καμένα δάση, τα σκουπίδια, τη μόλυνση, την τρύπα του όζοντος κ.ά. Σε κάθε πίστα υπάρχει και ένα διαφορετικό οικολογικό πρόβλημα. Καθώς προχωράει το παιχνίδι, η Γη αισθάνεται καλύτερα και ξαναβρίσκει το χρώμα της.

Στην αρχή αργεί να ξεκινήσει, μη πατάτε κουμπιά και περιμένετε να ακούσετε τη “Γη” να μιλάει.

(Η “Γη” μιλάει σε κάθε πίστα και σας λέει τι να κάνετε)
Αν κολλήσει στην εισαγωγική πίστα, βγείτε με Ctrl+Alt+Delete και ξανατρέξτε την εφαρμογή.

(μπορεί να κολλήσει αν έχετε αργό υπολογιστή)