Modele de sisteme educationale in romania si europa

Dans CEEA CE priveste invatamantul in Franta, exista un numar de asemanari Dar Si de deosebiri in comparatie cu sistemul de invatamant din Romania. La fel ca en Roumanie, scolarizarea incepe la 6 Ani, iar invatamantul obligatoriu dureaza 16 Ani. Sistemul de invatamant este structurat PE niveluri astfel: invatamantul prescolar care este Facultativ, cuprinde Copiii intre 2 si 6 Ani, impartiti in trei grupe de varsta: mica, mijlocie si Mare. En rand Primul, en Roumanie, sistemul de invatamant este organis PE niveluri, asigurand coerenta si continuitatea instruirii si educatiei, in concordanta cu particularitatile de varsta si individuale. Sistemul national de invatamant cuprinde: invatamantul prescolar, invatamantul Primar (clasa I-IV), invatamantul secundar Care cuprinde: invatamantul gimnazial, secundar inférieur (clasa V-IX); invatamantul liceal, secundar Superior (clasa X-XII/XIII); profesional anii I-II/III; invatamantul postliceal, invatamantul Superior (invatamantul universitar de SCURTA durata (colegii de 3 Ani) si de lunga durata (4-6 Ani); invatamantul post-universitar (Master, Studii academice, doctorat) si se mai pot Adauga EDUCATIA permanenta, invatamantul deschis la distanta, invatamantul particulier, pentru minoritati si invatamantul Special. Începe un nou an Şcolar în şcolile româneşti. Iarăşi la mijloc de septembrie – în contextul polemicilor DIN jurul acestei Date: Unii vor ca Şcoala să înceapă mai repede, alţii nici nu vor să audă. Însă aceasta nu este, nici PE departe, CEA mai mare problemă a sistemului românesc de educaţie. Perfortele dureroase sunt subfinanţarea, lipsa de pregătire a profesorilor, lipsa de respect pentru aceştia, Programa greoaie şi încărcată, ca să nu mai spunem de “balastul” inutil pe care elevii sunt nevoiţi să îl Care. E suficient să aruncăm o privire spre Alte sisteme de învăţământ, mai performante, DIN Europa sau Asia, ca să ne dăm seama Cât de mult avem de muncit la acest Capitol.

Asta Dacă Vrem să ajungem acolo. Astfel, facand o comparatie intre sistemul de invatamant din Romania si alte tari DIN Unide Europeana, se observa existenta unor asemanari Dar Si deosebiri in CEEA CE-l priveste. Aceeaşi opinie, potrivit căreia aderarea la uniane Europeană a adus destul de puţine plusuri, o împărtăşeşte şi Mircea Miclea, fost Ministru al zapewniania şi fost Preşedinte al comunitara prezidenţiale de analizare şi elaborare a politicilor în Académie şi cercetare: “S-au făcut un Mare pas înainte şi mulţi Paşi înapoi. Marele pas înainte a constat în faptul că în 2011 a fost stipulată Legea zapewniania Naţionale, CEA mai reformistă lege a zapewniania din Europa, nu o spun eu, ci au spus-o comisarii europeni PE Académie DIN ACEA vreme. Legea a reuşit datorită faptului că a fost elaborată de un Grup de experţi şi, PE de altă parte, pentru că a la susţinerea preşedintelui Traian Băsescu şi a premierului Emil Boc “.