Σημαίες ομάδων

Mια από τις πρώτες δραστηριότητες που πραγματοποιώ με την έναρξη της σχολικής χρονιάς είναι να χωρίσω τους μαθητές σε ομάδες. Ενώνω δύο θρανία και τους τοποθετώ ανά τέσσερις, ανάλογα βέβαια με τον αριθμό των μαθητών. Στη μέση του τραπεζιού τοποθετώ τη σημαία της κάθε ομάδας. Δείτε παρακάτω πώς έχω κατασκευάσει αυτές τις σημαίες τις οποίες έχω εδώ και παααααάρα πολλά χρόνια.

Υλικά: δύο κομμάτια ξύλο (ένα μικρό, ένα μεγάλο) οποιασδήποτε ποιότητας, μία καβίλια του ενός μέτρου (ξύλινο μασίφ ραβδάκι με ραβδώσεις ή όχι), ξυλόκολλα, τρυπάνι, χαρτόνι.

ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Το μεγάλο ξύλο μπορεί να έχει διαστάσεις 15Χ22 περίπου και πάχος 15 ή 16 χιλιοστά. Τα ξύλα των 15 χιλιοστών είναι τα πιο κοινά και τα μαγαζιά που έχουν τμήμα ξυλείας πολλές φορές τα πουλάνε και ως ρετάλια. Μπορείτε να διαλέξετε από εκεί και να τους ζητήσετε να σας τα κόψουν περίπου σε αυτές τις διαστάσεις.

Το μικρό ξύλο μπορεί να έχει διαστάσεις 6Χ12 περίπου. Αυτό θα το κολλήσετε στη μέση του μεγάλου για να αυξηθεί το ύψος της βάσης, οπότε θα γίνει 16+16=32 χιλιοστά τουλάχιστον. Βέβαια όδο πιο χοντρό είναι το μικρό ξύλο τόσο μεγαλύτερο ύψος, τόσο καλύτερα.

Εάν χρησιμοποιήσεστε ξύλο μελαμίνης ακόμα καλύτερα, γιατί συχνά τα παιδιά γράφουν τα ξύλα και η μελαμίνη είναι εύκολο μέχρι και να πλυθεί.

Κολλάτε το μικρό ξύλο στη μέση του μεγάλου με ξυλόκολλα και αφήνετε να σταθεροποιηθεί η κόλλα.

Όταν γίνει αυτό, ανοίγετε με το τρυπάνι μία τρύπα στη μέση και από δύο ή τρεις σε κάθε γωνία του μεγάλου ξύλου. Η μεσαία τρύπα είναι για να μπει η καβίλια και οι άλλες για να βάζουν τα μολύβια, στυλό κλπ. Τις ανοίγετε με μύτη τρυπανιού 10 χιλιοστών.

Όταν η βάση είναι έτοιμη, αφιερώνετε χρόνο για να βρει η κάθε ομάδα το όνομά της και να διακοσμήσει τη σημαία της σε χαρτί, αγαπημένη διαδικασία των παιδιών.

Το χαρτί της σημαίας είναι ένα από κανσόν που το διπλώνουμε στη μέση και το κολλάμε αφήνοντας ακόλλητο το σημείο της τσάκισης στο οποίο αργότερα μπήγουμε την καβίλια. Τα παιδιά ΔΕ ζωγραφίζουν σε αυτό το χαρτόνι το οποίο μπορείτε να το έχετε για αρκετά χρόνια. Τους δίνετε απλό χαρτί λευκό Α4 σε ανάλογο μέγεθος και εκεί γράφουν και διακοσμούν το όνομα της ομάδας. Μετά εσείς θα πιάσετε με συρραπτικό τη ζωγραφιά τους πάνω στο χαρτόνι.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάθε ομάδα ζωγραφίζει δύο χαρτιά, για να φαίνεται το όνομα της ομάδας τους και από τις δύο πλευρές.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν δεν έχετε τρυπάνι, νομίζω ότι το τμήμα ξυλείας των καταστημάτων μπορούν να σας ανοίξουν τις τρύπες. Απλώς πρέπει να τους πείτε ότι η μεσαία τρύπα της καβίλιας πρέπει να γίνει στη μέση του μεγάλου και του μικρού ξύλου.

Διαβάστε ΕΔΩ πώς μπορείτε να δημιουργήσετε τις ομάδες.

Διαβάστε ΕΔΩ πώς μπορείτε να δουλέψετε με τις ομάδες.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,

Τελευταία ενημέρωση 24/09/2023