Στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου
Ομαδική εργασία, Δ΄ τάξη

Πρόκειται για ομαδική εργασία που δόθηκε στους μαθητές στα πλαίσια της 9ης θεματικής ενότητας της Γλώσσας της Δ΄ τάξης "Η παράσταση αρχίζει", κεφ. "Πρώτη φορά στο θέατρο", άσκηση 5.
Στόχοι:
τα παιδιά να γνωρίσουν το αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου, να δημιουργήσουν και να εργαστούν ομαδικά. Τα αποτελέσματά της όμορφα, αφού μετέτρεψε την τάξη σε δημιουργικό πεδίο.

Στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου

Η εργασία δόθηκε ως εξής:

Ετοιμάστε με την ομάδα σας μία επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου όπου θα παρακολουθήσετε μία παράσταση:

1. Γράψτε 4 σημαντικές πληροφορίες για το θέατρο της Επιδαύρου.
2. Αποφασίστε ποια παράσταση
θα δείτε: Πώς λέγεται, ποιος συγγραφέας την έχει γράψει, τι υπόθεση έχει, πότε και τι ώρα παίζεται.
3. Αποφασίστε με τι μέσο
θα πάτε και δείξτε στον χάρτη ποιο δρόμο θα πάρετε.
4. Βγάλτε τα εισιτήριά σας.
5. Βγάλτε φωτογραφίες
τους εαυτούς σας στο θέατρο.
6. Φτιάξτε αφίσα
της παράστασης.
7. Βγάλτε φωτογραφίες
από την παράσταση.
8. Γράψτε τις εντυπώσεις
σας από το θέατρο. Τι είναι εκείνο που σας έκανε μεγαλύτερη εντύπωση σε αυτό.
9. Κάντε κριτική
της παράστασης που είδατε. Τι σας άρεσε και τι όχι. Πώς κρίνετε τους ηθοποιούς, τη μουσική, τα κοστούμια, την υπόθεση του έργου κλπ.
10. Λογαριάστε
τα τελικά σας έξοδα.
11. Παρουσιάστε
στην τάξη τις εργασίες της ομάδας σας.

Κατεβάστε όλη την εργασία από ΕΔΩ.
Δείτε παρακάτω την εργασία όπως τη δούλεψαν οι τέσσερις ομάδες της τάξης μου.

Για να δείτε καλύτερα την παρουσίαση ανοίξτε την στο slideshare πατώντας το in
και από κει πατήστε τα δύο βελάκια κάτω δεξιά από την παρουσίαση για fullscreen.

Όταν οι ομάδες ολοκλήρωσαν την εργασία και είχαν μαζέψει το υλικό που χρειάζονταν, στην τάξη τους έδωσα από ένα κομμάτι χαρτί άσπρο του μέτρου όπου και κόλλησαν ό,τι είχαν φτιάξει δημιουργώντας από ένα κολλάζ. Η εργασία ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση της κάθε ομάδας στην ολομέλεια της τάξης, αξιολογήθηκε και βαθμολογήθηκε με τους ανάλογους πόντους.

Σχολικό έτος 2019-2020

Δείτε κι άλλη ομαδική εργασία ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020,

Τελευταία ενημέρωση 05/02/2024