Ημέρα παιδικού βιβλίου
 Σχολ. έτος 2020-2021
Τάξη Α΄

Η 2η Απριλίου είναι αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Φέτος υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα των Η.Π.Α. Το μήνυμα γράφτηκε από την Αμερικανίδα ποιήτρια Margarita Engle και η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από τον εικονογράφο και συγγραφέα Roger Mello.

• Εσείς αγαπάτε τα βιβλία;
  • Σας διάβασαν τώρα τελευταία κανένα οι γονείς σας;
  • Ποιοι είναι το αγαπημένο σας; Για τι πράγμα μιλάει;
  • Βγάλτε το φωτογραφία και ανεβάστε το στο padlet του σχολείου.
  • Ή ανεβάστε μια σχετική ζωγραφιά σας.

ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΙΝΤΕΟ: Άφησε ένα βιβλίο να σε μεταμορφώσει! (0:30΄)

• Μπορεί πράγματι ένα βιβλίο να μας μεταμορφώσει;

Ας ακούσουμε το παραμύθι "Ένας πολύ γλυκός λύγκος" από την ίδια τη συγγραφέα του, Λήδα Βαρβαρούση.

Ελάτε να φτιάξουμε κι εμείς το δικό μας παγωτό: Ζωγραφίστε ένα χωνάκι, από πάνω του μια μεγάλη μπάλα παγωτού και ακόμα πιο πάνω άλλη μια μπάλα παγωτού μικρότερη. Στη μικρή μπάλα γράψτε τον τίτλο του αγαπημένου σας βιβλίου. Στην κάτω μπάλα ζωγραφίστε μια σχετική εικόνα.

Ας ακούσουμε ένα ωραίο τραγουδάκι:

Ας διαβάσουμε το παρακάτω ποιηματάκι:

Ας το τραγουδήσουμε κιόλας:

Ελάτε τώρα να διαβάσουμε το δικό μας παραμύθι-βιβλίο. Το φτιάξαμε μόλις προχτές στα πλαίσια του μαθήματος "Κοντά στο τζάκι".  Σύνδεσμος ΕΔΩ.

Περισσότερα για το εικονογραφημένο παραμύθι ΕΔΩ.

Τέλος με την ευκαιρία της ημέρας ας γνωρίσουμε άλλη μια πραγματική συγγραφέα. Την κυρία Κονδηλία Θεοδωροπούλου. Και ας της δείξουμε και τα βιβλία μας.

ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ

1. Διάβασε αν θες το παραμυθάκι "Η κοπάνα του Σκανδαλούλη". Μάθε περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό ΕΔΩ.

2. Μάθε να σχεδιάζεις ένα βιβλίο:

3. Πάρε μέρος στο Padlet του σχολείου μας που είναι αφιερωμένο στα βιβλία: https://padlet.com/60dimotikopatras/biblia

Δημιουργός Copyright © 2020-2021,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023