Γ΄ τάξη

Τα κείμενα που θα δείτε στην παρουσίαση γράφτηκαν στα πλαίσια της 2ης ενότητας της Γλώσσας Γ΄ Δημοτικού "Στο σπίτι και στη γειτονιά". Πρόκειται για την άσκηση 8 του τετραδίου εργασιών του κεφ. "Τα παιδικά μου παιχνίδια". Στο προσυγγραφικό στάδιο έγινε παρουσίαση των αγαπημένων τους παιχνιδιών και συζήτηση για το παιχνίδι που θα επέλεγαν οι μαθητές να περιγράψουν. Ακολούθησε η παρουσίαση του τρόπου γραφής.

Περιγραφή παιχνιδιού

Συμφωνήθηκαν οι παράγραφοι και έγινε καταιγισμός ιδεών για τις λέξεις που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν.

Όταν τα παιδιά ετοιμάστηκαν συναισθηματικά και ψυχολογικά ακολούθησε το συγγραφικό στάδιο κατέγραψαν όσο καλύτερα μπορούσαν τις ιδέες τους.

Στο μετασυγγραφικό στάδιο αξιολόγησαν το γραπτό τους διαβάζοντάς το προσεχτικά και διορθώνοντάς το μια φορά με τη δική τους αξιολόγηση και μια φορά με τη δική μου αξιολόγηση.

Αργότερα καθαρόγραψαν και αναγνώστηκαν στην τάξη όσα περισσότερα γραπτά γινόταν συζητώντας με τα παιδιά εάν ο συγγραφέας είχε ακολουθήσει τις οδηγίες. Επαινέθηκαν όλα τα γραπτά και ιδιαίτερα τα σημεία που αφορούσαν τους στόχους.

Τέλος συμπλήρωσαν φύλλο εργασίας σχετικό με τον εμπλουτισμό ενός κειμένου.

Απαιτήθηκαν 4-5 διδακτικές ώρες. Σχολ. έτος 2018-2019

Περιγραφή παιχνιδιού

Στην παρακάτω παρουσίαση υπάρχουν και γραπτά των μαθητών μου του σχολ. έτους 2014-2015

Δείτε την περιγραφή παιχνιδιού για τη Β΄ τάξη ΕΔΩ.

Δείτε την περιγραφή παιχνιδιού για τη Δ΄ τάξη ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 02/10/2023